Jubileusz Ojca Pio – 100. rocznica otrzymania stygmatów i 50-lecie śmierci

2018/1/25
ojciec-pio.jpg

Obchody odbędą się  pod hasłem „Do nieba z Ojcem Pio” – jubileusz będzie świętowany w całym Kościele w Polsce.

Ojciec Pio z Pietrelciny, stygmatyk, to jeden z najbardziej znanych i czczonych świętych Kościoła katolickiego w XX wieku. Zmarł 50 lat temu w 1968 roku w San Giovanni Rotondo. Stygmaty otrzymał najprawdopodobniej 20 września 1918 roku, podczas udzielania spowiedzi. Było to pięć krwawiących ran w miejscach ran ukrzyżowanego Chrystusa, które utrzymywały się na ciele przez ponad 50 lat (do końca życia). Tegoroczny jubileusz to celebrowanie obu ważnych rocznic z życia świętego.

Z okazji jubileuszu ruszyła bardzo ciekawa i poruszająca kampania społeczna “Niestygmatycy” (organizowana przez Dzieło Pomocy Świętego Ojca Pio). Poświęcona jest problemowi stygmatyzacji osób bezdomnych. Na stronie internetowej www.niestygmatycy.pl można przeczytać świadectwa, że warto być otwartym na drugiego człowieka, powstrzymując się od osądzania. Przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Zobacz we mnie kogoś więcej niż bezdomnego”.

W dniach 20-22 września 2018 roku na Jasnej Górze odbędzie się Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio, a pod koniec września przewidziano również kongres w Gdańsku (28-29 września w Muzeum II Wojny Światowej).

Na Jasnej Górze (w dniu rocznicy śmierci o. Pio – w nocy z 22 na 23 września) będzie miało miejsce wydarzenie „Czyścimy czyściec” – wspólna modlitwa w intencji tych osób, które odeszły, a którym jeszcze nie zdążyliśmy przebaczyć. W Krakowie -Łagiewnikach w dniach 16-17 czerwca odbędzie się XVI Czuwanie z Ojcem Pio.

Wydawnictwo Serafin opublikowało “Listy Ojca Pio”. Warto śledzić projekt na: www.listyojcapio.com

Na stronie projektu czytamy:

Ojciec Pio powtarzał, że chce, by każdy mógł powiedzieć: „Ojciec Pio jest mój”. Pragnął swą miłością i modlitwą otoczyć każdego człowieka.

Źródło: www.listyojcapio.com

 

Ponadto, w związku z jubileuszem papież Franciszek odwiedzi Pietrelcinę i San Giovanni Rotondo 17 marca br. Z Polski do San Giovanni Rotondo wyruszy narodowa pielgrzymka, która potrwa od 10 do 13 października.

Głównym organizatorem jubileuszu jest krakowska prowincja Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Patronat objęli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz konferencje wyższych przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych.

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek redakcji i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#slider #św. Ojciec Pio
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej