Paschalny Tutorial - Kierunek: niebo

2022/05/28
AdobeStock 120049706
Fot. Adobe Stock

Na oczach uczniów Jezus wstępuje do nieba. Pomimo, że odchodzi obiecuje im zesłanie mocy z wysoka. Oni nie wydają się wcale zasmuceni rozłąką ze swoim Panem, wręcz przeciwnie przepełnieni radością wracają do miasta. Czują, że ta rozłąka nic nie zmienia w ich relacji z Mistrzem. Świadczy o tym fakt, że kroki swe kierują do świątyni, gdzie przebywają ciągle i wielbią Boga.

Do tej pory mieli Boga niemalże na wyciągnięcie dłoni, ale teraz otworzyła się dla nich zupełnie nowa przestrzeń obcowania z Nim. Duchowa łączność nie tylko nie została przerwana, ale pogłębiła się. Teraz, kiedy doświadczają wielkiej radości i czekają na zesłanie Ducha Świętego, Bóg nie jest tuż obok nich – On jest w nich i przez nich działa.

Mają być świadkami Zmartwychwstałego, do tego potrzebują mocy z wysoka, muszą nabrać sił, mieć jasny umysł i czyste serce. Jednocześnie żyjąc na ziemi mają się czuć obywatelami nieba. Jezus wstępując do nieba ukazał im kierunek wędrówki. Dla nas, którzy także nazywamy siebie samych uczniami Chrystusa również ten kierunek jest aktualny. Kiedy przy okazji przeżywania niedzielnej uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego zapatrzymy się w Jezusa oddalającego się wśród obłoków, ów kierunek wskazany przez Pana może stać się niezwykle inspirujący.

Z jednej strony to zaproszenie do stawania się świętym, bo tylko święty może być obywatelem nieba. Z drugiej strony to także uświadomienie sobie, że Chrystus pozostając z nami w sakramentach świętych, we wspólnocie uczniów i w drugim człowieka daje nam możliwość smakowania nieba już tu na ziemi. Zwykła ludzka życzliwość, dobroć, gotowość wzajemnej pomocy i przebaczenia już stanowią przedsmak nieba. Pogłębienie zaś tego na drodze miłości wzajemnej i gotowej na poświęcenia jest prawdziwym rajem na ziemi. Wyobrażenie zaś sobie, że prawdziwe niebo, rozumiane jako stan wiecznej szczęśliwości z Bogiem, jest czymś nieskończenie większym od tego co możemy doświadczyć na ziemi daje powód do prawdziwej eksplozji radości.

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Paschalny Tutorial ks. Piotra #Wniebowstąpienie Pańskie #Wielkanoc #duch święty #Zmartwychwstanie
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej