Kościół otwiera się coraz bardziej na media społecznościowe

2018/07/2
social-media-763731-1280.jpg

W Rzymie w dniach 26-28 czerwca odbyło się spotkanie rzeczników i przedstawicieli mediów Konferencji Episkopatów Europy, którego temat brzmiał: „Jak komunikować Chrystusa i Kościół w Europie?”. Jego uczestnikiem był m.in. ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

Główny postulaty jakie padły podczas spotkania dotyczyły m.in. potrzeby korzystania z mediów społecznościowych, angielskiego, jako ważnego języka komunikacji oraz ważnej roli obrazu w ewangelizacji.

Przewodniczącym spotkania był kardynał Angelo Bagnasco – przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy.

„Najlepszym sojusznikiem Ewangelii nie są organizacje, projekty i zasoby, nawet kultura, ale człowiek z wewnętrznym nieusuwalnym pytaniem o Prawdę, mając nieskończone pragnienie piękna i dobra” – przypomniał.

Uwagę skupiono na młodych ludziach. Przed nami synod poświęcony młodym, a także Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Media społecznościowe są szansą, którą Kościół może wykorzystać w komunikacji z młodymi. Z drugiej strony potrzebują oni także prawdziwych relacji międzyludzkich, pomocy w rozwiązywaniu dylematów egzystencjalnych oraz związanych ze sferą duchową.

Poruszono także temat programu pilotażowego, działającego od początku roku, między Dykasterią ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej a Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski. Polega on na tym, że Biuro Prasowe KEP wysyła informacje i zdjęcia z życia Kościoła w Polsce w języku angielskim lub włoskim do Dykasterii ds. Komunikacji. Następnie są one umieszczane w systemie, dostępnym dla wszystkich mediów watykańskich, obejmujących ok. 40 redakcji. Ten system współpracy sprawdził się i padła propozycja rozszerzenia na cały Kościół katolicki.

Konferencja Episkopatów odbyło się na zaproszenie Konferencji Episkopatu Włoch. Uczestnicy spotkali się z Papieżem Franciszkiem oraz z pracownikami Stolicy Apostolskiej i dziennikarzami pracującymi w Watykanie.

W 2019 r., w dniach 17-19 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem na Malcie.

Za BP KEP

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Angelo Bagnasco #ŚDM
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej