Home / Wiara Wspólnota Kościół / Mobilny konfesjonał
mob2.jpg

Mobilny konfesjonał

Dostawczy mercedes. A w nim – mobilny konfesjonał. Ksiądz Rafał Jarosiewicz z Koszalina podróżuje nim do galerii handlowych, na place targowe, bazary, a także do miejsc, gdzie odbywają się koncerty. Parkuje przy szkołach, klubach i barach. Inicjatywa wzbudza duże zainteresowanie, pomysł okazał się sukcesem.

Pierwszy razy ksiądz wyruszył w trasę w 2014 roku. Do dziś, każdego lata, podróżuje ze swym konfesjonałem w okresie letnim i dociera do miejsc, gdzie niekoniecznie pamiętano jeszcze o tym, że grzechów nie warto kolekcjonować.

Ustawienie busa z zamontowanym tam konfesjonałem, wpisuje się w stworzenie naturalnej przestrzeni do rozmowy. Jest to tym samym – dodatkowa szansa na rozmowę oraz doświadczenie Boga w sakramencie pokuty i pojednania!

Kilkunastoletniego busa “umeblowała” profesjonalna firma produkująca meble kościelne. Wnętrze mercedesa wyłożono drewnem. Kapłan ma swoje specjalne miejsce, jest kratka i wygodna przestrzeń dla osoby, która może się wyspowiadać. Po zamknięciu drzwi wnętrze pozostaje ciche, dlatego spowiedź odbywa się w komfortowych warunkach, nawet przy dużym natężeniu hałasu na zewnątrz.

Mobilny konfesjonał jest zawsze dostępny dla uczestników Ogólnopolskiej Inicjatywy Przystań z Jezusem w Kołobrzegu. Pomysł zyskał aprobatę biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Edwarda Dajczaka. Ksiądz Rafał otrzymał również błogosławieństwo od nuncjusza Watykanu.

Przechodząc obok samochodu, możemy dostrzec napis: “tu możesz się wyspowiadać”, a także: “Pamiętaj! Bóg bardzo Cię kocha i szuka sposobu, byś był tego pewien!”.

Na oficjalnym koncie FB Mobilny konfesjonał pojawiają się aktualizowane terminy oraz godziny spowiedzi.

Z sakramentu spowiedzi korzystają ci, którzy spełniają pięć warunków spowiedzi, a więc wyrażają także postanowienie wejścia w nową, konkretną rzeczywistość życia z Bogiem, zerwania z grzechem i zmiany życia. Dla tych, którzy nie spełniają tego warunku, mobilny konfesjonał jest okazją do rozmowy z księdzem. Bardzo wiele osób prosi o światło w kierowaniu swoim życiem a także o modlitwę.

Ksiądz Rafał nawiązuje do nurtu myślenia papieża Franciszka, żeby wychodzić na ulicę do tych, którzy sami do kościoła nie dotrą. Podróżujący konfesjonał jest taką propozycją.

mak

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce

Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więce

#ks. Rafał Jarosiewicz, #mobilny konfesjonał, #spowiedź