Mozart Teologii: Benedykt i Kościół

2023/01/26
mozart teologii 4
grafika Kamil Latuszek

W czwartym, ostatnim odcinku z serii przybliżającej postać Benedykta XVI, pochylamy się nad tym, co Ratzinger wyróżniał jako filary Kościoła, co uważał za jego "esencję", a także co mówił o hierarchii, wspólnocie i nowych ruchach w Kościele.

Serię rozmów o niedawno zmarłym papieżu emerycie, której ostatnią część dzisiaj prezentujemy, przeprowadziła Ola Bilicka z ks. Clementem Imbertem, który pochodzi z Francji, mieszka w Wiedniu, gdzie jest duszpasterzem środowisk francuskojęzycznych. Był też na misjach ze wspólnotą Domy Serca w Ekwadorze i we Włoszech.

Od dwóch lat ks. Clement zajmuje się tłumaczeniem biografii Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda z języka niemieckiego na francuski. Publikacja została wydana przez wydawnictwo Chora. W języku polskim książka ta została wydana w 2 tomach pt. "Benedykt XVI. Życie" przez Wydawnictwo Znak.

Dzięki swojej wiedzy i zamiłowaniu do postaci Josepha Ratzingera oraz dziedzictwa, jakie po sobie pozostawił, ks. Clement opowiedział o najważniejszych momentach z życia Benedykta XVI - w pierwszej rozmowie z okresu dzieciństwa i pobytu w seminarium, w drugiej rozmowie z czasów profesury, Soboru Watykańskiego II oraz o jego relacji z Janem Pawłem II. W trzecim odcinku "Mozarta Teologii" wyjaśnił spostrzeżenia Ratzingera na temat wiary i jego późniejsze nauczanie w tym temacie.

W ostatniej z rozmów gość Radia Civitas Christiana postanowił wyjaśnić, czym był Kościół dla Benedykta XVI, co wyróżniał jako jego filary. Poruszyliśmy temat liturgii, hierarchii oraz wspólnotowości, a także stosunku papieża do tworzących się w Kościele nowych ruchów i wspólnot. Posłuchaj!

 
/ab
CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Benedykt XVI #papież #teologia #Kościół #liturgia #wspólnota #Joseph Ratzinger
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej