W czwartym, ostatnim odcinku z serii przybliżającej postać Benedykta XVI, pochylamy się nad tym, co Ratzinger wyróżniał jako filary Kościoła, co uważał za jego "esencję", a także co mówił o hierarchii, wspólnocie i nowych ruchach w Kościele.
Serię rozmów o niedawno zmarłym papieżu emerycie, której ostatnią część dzisiaj prezentujemy, przeprowadziła Ola Bilicka z ks. Clementem Imbertem, który pochodzi z Francji, mieszka w Wiedniu, gdzie jest duszpasterzem środowisk francuskojęzycznych. Był też na misjach ze wspólnotą Domy Serca w Ekwadorze i we Włoszech.
Od dwóch lat ks. Clement zajmuje się tłumaczeniem biografii Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda z języka niemieckiego na francuski. Publikacja została wydana przez wydawnictwo Chora. W języku polskim książka ta została wydana w 2 tomach pt. "Benedykt XVI. Życie" przez Wydawnictwo Znak.
Dzięki swojej wiedzy i zamiłowaniu do postaci Josepha Ratzingera oraz dziedzictwa, jakie po sobie pozostawił, ks. Clement opowiedział o najważniejszych momentach z życia Benedykta XVI - w pierwszej rozmowie z okresu dzieciństwa i pobytu w seminarium, w drugiej rozmowie z czasów profesury, Soboru Watykańskiego II oraz o jego relacji z Janem Pawłem II. W trzecim odcinku "Mozarta Teologii" wyjaśnił spostrzeżenia Ratzingera na temat wiary i jego późniejsze nauczanie w tym temacie.
W ostatniej z rozmów gość Radia Civitas Christiana postanowił wyjaśnić, czym był Kościół dla Benedykta XVI, co wyróżniał jako jego filary. Poruszyliśmy temat liturgii, hierarchii oraz wspólnotowości, a także stosunku papieża do tworzących się w Kościele nowych ruchów i wspólnot. Posłuchaj!