Mozart Teologii: Benedykt i wiara

2023/01/25
mozart teologii 3
grafika Kamil Latuszek

Jak Benedykt XVI definiował wiarę? Jakie miał spostrzeżenia w temacie wiary społeczeństwa, kiedy był młodym profesorem? Jak określał relację wiary i rozumu, a jak wiary i sumienia? Te i inne pytania padły w trzecim odcinku rozmów poświęconych dziedzictwu Josepha Ratzingera.

Mamy już za sobą przywołanie biografii zmarłego niedawno papieża emeryta. Ks. Clement Imbert opowiedział również, jakie wydarzenia z życia Ratzingera ukształtowały go najbardziej i w jaki sposób. W trzecim odcinku cyklu "Mozart Teologii" pochylamy się nad zagadnieniem bardzo ważnym dla Benedykta XVI, jakim jest wiara.

Ratzinger jako młody profesor poczynił pewne spostrzeżenia, które nadały kierunek jego refleksjom oraz nauczaniu na wiele następnych lat. Definiował on wiarę jako spotkanie i naśladowanie - co to oznacza? Dlaczego podkreślał powagę sumienia w związku z wiarą?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie Oli Bilickiej z ks. Clementem Imbertem, który pochodzi z Francji, mieszka w Wiedniu, gdzie jest duszpasterzem środowisk francuskojęzycznych. Był też na misjach ze wspólnotą Domy Serca w Ekwadorze i we Włoszech.

Od dwóch lat ks. Clement zajmuje się tłumaczeniem biografii Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda z języka niemieckiego na francuski. Publikacja została wydana przez wydawnictwo Chora. W języku polskim książka ta została wydana w 2 tomach pt. "Benedykt XVI. Życie" przez Wydawnictwo Znak.

 
/ab
CCH 6750 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Benedykt XVI #wiara #rozum #teologia #Joseph Ratzinger #sumienie
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej