Muzycznie uczcili kanonizację

2014/04/29

Główne warszawskie obchody kanonizacji Jana Pawła II rozpoczął piątkowy koncert „Nie lękajcie się iść pod prąd” na placu Piłsudskiego – w miejscu, w którym 2 czerwca 1979 roku papież Polak wypowiedział słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”. Jako pierwsza głos zabrała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypominając wydarzenie sprzed 35 lat, a krótką modlitwę odmówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński, któremu w tym towarzyszył chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Zaraz potem patron i honorowy gość koncertu, prezydent RP Bronisław Komorowski, również nawiązał do słynnego papieskiego cytatu z 1979 r.

– Ta modlitwa została wysłuchana – powiedział Bronisław Komorowski. – Dzisiaj spotykamy się w wolnej Polsce, która rządzi się tak, jak sama potrafi najlepiej. Będziemy wdzięczni za trudną drogę ku polskiej wolności i przez polską wolność, którą szliśmy razem. Tę wolność polski papież zawsze rozumiał w wymiarze ewangelicznym, jako nieodłącznie związaną z poczuciem odpowiedzialności za siebie samego, wspólnotę rodzinną, narodową i wspólnotę wiary.

Z głośników popłynęła melodia „Barki”, która porwała nie tylko uczestników koncertu, ale i publiczność. Potem Sebastian Karpiel-Bułecka, Adam Nowak, Wojciech Waglewski, Jorgos Skolias i Mateusz Pospieszalski wspólnie zaśpiewali coraz bardziej popularną piosenkę kanonizacyjną „Pod prąd”. Artyści zaproszeni do udziału w koncercie przypominali znane przeboje, tematycznie nawiązujące do zagadnień wiary i religii. Najpierw Kasia Kowalska zaśpiewała „Modlitwę” Dżemu, która od dawna znajduje się również w jej repertuarze. Potem ze sceny zabrzmiały: „Bóg” w wykonaniu T. Love, „Trudno nie wierzyć w nic” Raz Dwa Trzy, „Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic” Voo Voo, „Pójdę Boso” Zakopower, „Lucy Phere” T. Love, „Wolność” Zakopower (z repertuaru Marka Grechuty), „Wiara” Urszuli, „To co dobre” Kasi Kowalskiej, „Pieśń o szczęściu” Meli Koteluk i Czesława Mozila, „Bo Bóg dokopie” Voo Voo. Raz Dwa Trzy zaśpiewało „Hymn o miłości” czyli fragment 1 Listu św. Pawła do Koryntian.

Pojawiły się też utwory skomponowane do słów poezji Karola Wojtyły. Pectus wykonał „Z wolna słowom”, a Jorgos Skolias zaśpiewał kantatę Joachima Mencla „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

Koncert prowadzili: Paulina Sykut-Jeżyna, Maciej Musiał i Antoni Pawlicki. Dwaj ostatni czytali pobudzające do refleksji myśli Jana Pawła II w przerwach między kolejnymi utworami. Wzbogaciły je emitowane na telebimach wypowiedzi papieża z pielgrzymek do Polski.

Marcin Motylewski

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Gronkiewicz-Waltz #Jan Paweł II #kanonizacja #Komorowski #koncert
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej