Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych

2023/05/24
MBWW slajd
Fot. wspomozycielka.waw.pl

W Kościele katolickim obchodzimy dzisiaj święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Skąd wybór tej daty oraz gdzie swój początek wziął kult tego wizerunku Maryi?

Nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki było obecne właściwie od początków chrześcijaństwa, a doktorzy Kościoła, jak św. Efrem czy św. Grzegorz z Nazjanzu, już w IV wieku używali tego określenia. Dopiero jednak w 1537 r. powstał obraz Lucasa Cranacha Starszego, niemieckiego malarza, o tym tytule, obecnie przechowywany w katedrze w Innsbrucku.

Kopia obrazu Cranacha w formie figury trafiła do kościoła w Pasawie, w Bawarii w 1624 roku. Świątynia ta stała się pierwszym kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Dzisiaj nazywa się go Mariahilf od wezwania, którym pątnicy witali Matkę Bożą: Maria hilf!, niem. "Matko, wspomagaj!". Kościół ten cieszył się w swoich czasach ogromnym zainteresowaniem wiernych, którzy świadczyli o licznych cudach otrzymywanych za wstawiennictwem NMP Wspomożycielki. Tylko roku 1677 rozdano tam 120 tys. Komunii świętych i spisano 5 tomów łask.

Kult Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Początki rozpowszechnienia w Kościele kultu tego wezwania Maryi przypisuje się trzem wydarzeniom. Pierwsza znacząca data to 7 października 1571 roku. Wojska chrześcijańskie pokonały wtedy flotę turecką, która zagrażała bezpośrednio desantem Italii. Na pamiątkę tego zwycięstwa papież św. Pius V włączył do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie "Wspomożenie Wiernych, módl się za nami".

Trochę ponad 100 lat później, 12 września 1683 roku król Jan III Sobieski odniósł kolejne chroniące chrześcijańską Europę zwycięstwo nad Turkami. W podziękowaniu Matce Bożej papież bł. Innocenty XI w roku 1684 zatwierdził w Monachium, przy kościele św. Piotra, bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

24 maja 1816 roku papież Pius VII został uwolniony z niewoli Napoleona i mógł wrócić do Rzymu po kilku latach nieobecności Ojca Świętego. W podzięce Maryi ustanowił dzień swojego odzyskania wolności świętem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Święci i błogosławieni czciciele NMP Wspomożycielki Wiernych

Jako pierwszy na myśl przychodzi oczywiście św. Jan Bosko, założyciel Towarzystwa Salezjańskiego oraz zgromadzenia sióstr Córek Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Ustanowił on ją główną patronką wszystkich swoich dzieł.

Wielkim czcicielem Matki Bożej Wspomożycielki był inny salezjanin, prymas Polski, kardynał August Hlond. Nie mniej żarliwym apostołem Maryi Wspomożycielki był też jego następca, kardynał Stefan Wyszyński. 5 września 1958 roku dzięki jego staraniom Episkopat Polski wniósł do Stolicy Apostolskiej prośbę o wprowadzenie święta Maryi Wspomożycielki Wiernych w liturgicznym kalendarzu polskim. 

Sanktuaria

Jak już zostało wspomniane, najważniejszym miejscem kultu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych jest Bawaria. Jest ona patronką tego regionu. Na zamku w Monachium znajdowała się nawet jej figura dłuta Krumpera, na której widniał napis "Patronka Bawarii".

W samych Włoszech wezwanie Maryi Wspomożycielki otrzymało ponad 20 sanktuariów. Znajdują się m.in. w Busto Arsizio koło Varese, w Pistoi, w Kastiglion Fiorentino, w Bobbio i w Bolonii w kościele Matki Bożej Większej. Za sprawą Don Bosco bardzo znana jest bazylika w Turynie, do której powstania święty bardzo się przyczynił. Sam jednak twierdził, że to Matka Boża osobiście wystawiła sobie ten kościół, on był jedynie Jej kasjerem. Zebranie funduszy było efektem wielu niezwykłych uzdrowień za sprawą Maryi.

Bazylikę tę odwiedzili jako młody kapłan Achilles Ratti, późniejszy papież św. Pius XI; ksiądz Józef Sarto, późniejszy papież św. Pius X oraz kardynał Anioł Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII.

Po zwycięstwie pod Wiedniem Jan Sobieski sprowadził do Warszawy figurę Matki Bożej z Pasawy, która jest kopią oryginalnego obrazu. Po dziś dzień można ją oglądać na Krakowskim Przedmieściu. Polskie sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zostało ustanowione w 2013 r. w salezjańskiej parafii w Rumii na Kaszubach.

Świadectwa

Św. Jan Bosko zamówił w 1866 pierwsze medaliki z wizerunkiem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na wzór obrazu w turyńskiej bazylice. Jeszcze tego samego roku w mieście wybuchła epidemia, w skutek której zmarło bardzo wielu ludzi. Jednak Don Bosco i jego podopieczni zostali przy zdrowiu. Każdy z nich nosił cudowny medalik.

W 1885 roku hrabia Villeneve swojemu umierającemu słudze zawiesił medalik Matki Bożej Wspomożycielki, podarowany przez św. Jana Bosko. Sługa natychmiast wyzdrowiał.

Na stronie rumskiego sanktuarium czytamy:

Kiedy św. Jan Bosko odbywał wizytację domu salezjańskiego w Alassio, przyniesiono do niego 5-letniego chłopca, na pół sparaliżowanego. Po otrzymaniu błogosławieństwa Matki Bożej Wspomożycielki malec natychmiast wyzdrowiał. W tym samym czasie św. Jan Bosko udzielonym błogosławieństwem uzdrowił braciszka owego chłopca, dziewięcioletniego, mającego wadę w mówieniu. Pewna hrabina z Nizza zwróciła się telegraficznie do Świętego, będącego wówczas na wizytacji w Cannes, o pomoc dla wnuczka, który cierpiał na konwulsję, z prośbą o udzielenie mu błogosławieństwa. Święty uczynił to (na odległość) i wnuczek wyzdrowiał.

To tylko niektóre z łask otrzymanych przez wiernych za wstawiennictwem Maryi Wspomożycielki.

Matka Boża Wspomożycielka Wiernych w ikonografii i rzeźbie przedstawiana jest w całej postaci z atrybutami królowej. Na lewym ramieniu trzyma Dzieciątko, które ma szeroko rozpostarte rączki (...). W prawej ręce Matka Boża trzyma wielkie berło zakończone krzyżem. Suknia Jej przewiązana w talii szarfą, a szeroki, okrywający Ją płaszcz, zwykle błękitnego koloru, lamowany złotymi nićmi spięty pod szyją złotą gwiaździstą klamrą. Niekiedy głowę Maryi otacza 12 gwiazd, a na niektórych obrazach widać jeszcze w tle obłoki, unoszących się aniołków lub spadające z góry promienie słońca. Ten sposób ukazania Matki Bożej wyraża Jej godność Królowej Wszechświata i Wspomożycielki Wiernych. Berłem Jej władzy jest pośrednictwo w osiągnięciu przez człowieka daru, jakim jest sam Chrystus, którego trzyma na ramieniu - czytamy na rumia.esalezjanie.pl.

Obecnie działa 7 rodzin zakonnych, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską, których główną Patronką jest Wspomożenie Wiernych. Nadto istnieje 10 instytutów w charakterze zakonnym w żywej łączności z dziełami salezjańskimi.

 

Źródła: rumia.esalezjanie.pl, brewiarz.pl, wspomozycielka.waw.pl

CCH 6750 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Maryja #Matka Boża #święto #Wspomożenie Wiernych
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej