Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze

2018/07/9
28406915597-3a02dabcec-z.jpg

Ok. 100 tys. osób wzięło udział w Mszy św., której przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Do zebranych przemówił premier Mateusz Morawiecki. Hasłem tegorocznej Pielgrzymki brzmi: Polska miłością wskrzeszona.

Pragnę pogratulować Rodzinie Radia Maryja, w którą i ja czuję się włączony, że wybrało to sanktuarium na miejsce corocznego tak bardzo licznego spotkania. Nie mogło być wspanialszego wyboru – powiedział, rozpoczynając homilię kard. Zenon Grocholewski.

Nawiązując także do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odniósł się do wolności wewnętrznej:

Człowiek zniewolony wewnętrznie jest niezdolny do panowania nad sobą, nad swoimi wadami, jest ograniczony w możliwości czynienia dobra, w realizacji prawdziwych wartości. Zaś człowiek wewnętrznie wolny to ten, który potrafi wybierać i realizować obiektywne dobro, niezależnie od tego, w jakich warunkach się znajduje.

Czy tak trudno dostrzec aktualnie w naszym kraju zło powodowane właśnie tym zniewoleniem w dziedzinie moralnej i rządzą władzy. Najgorszą rzeczą jest fakt, że obecnie często broni się tego zniewolenia moralnego jako czegoś dobrego, jako prawa subiektywnego i je się faworyzuje. To nie jest droga do budowania dobra. To nie jest droga do rzeczywistego szczęścia. To nie jest droga do prawdziwego postępu – kontynuował.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim rodzinom i podkreślił jak ważną rolę sprawowały właśnie rodziny w zachowaniu polskości podczas trudnych czasów. Podkreślał, że ważna jest współpraca z osobami o odmiennych poglądach, by budować wspólną i silną Ojczyznę.

Podczas centralnej Mszy św. odprawianej w niedzielę, 8 lipca na jasnogórskim szczycie obecni byli również: bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki; bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki; bp Tadeusz Bronakowski z Łomży; bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna; bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski z Kalisza; bp Stanisław Stefanek z Łomży; bp Paweł Socha z Zielonej Góry; bp Edward Frankowski z Sandomierza i bp Ryszard Karpiński z Lublina.

Za BP KEP

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jasna Góra #kard. Zenon Grocholewski #Mateusz Morawiecki #Radio Maryja
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej