Podcast "Bł. Prymas Wyszyński, człowiek ośmiu błogosławieństw" - część VII

2024/02/14
Prymas 7

„Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi”. Czym jest pokój w duchowości chrześcijańskiej? Jak Jezus rozumiał pokój? Jak Prymas Wyszyński zmagał się o pokój wewnętrzny?

Pokój jest jednym z najcenniejszych darów Bożych, ale dotyczy przede wszystkim wymiaru indywidualnego. Tylko człowiek doświadczający w swoim sercu prawdziwego pokoju może go wprowadzać wokół siebie. Wprowadzający pokój, to ludzie szanujący w pierwszym rzędzie Boga i prawo Jego miłości oraz uznający i szanujący godność każdego człowieka. Pokój, który jest owocem pojednania z samym sobą i Bogiem, a potem ludźmi, wymaga nawrócenia.

Prymas Wyszyński zaliczał pragnienie pokoju do jednego z najbardziej fundamentalnych pragnień człowieka. Był przekonany, że pokój wewnętrzny zawsze rodzi się w wyniku pełnienia woli Bożej, do której mamy pełne zaufanie. Pisał:

Nie wystarczy mieć serce, trzeba mieć ład serca. Zdobycie go nie dzieje się bez jakiegoś męczeństwa. Z tego wynika ład w działaniu, a tego nabieramy przez ład obcowania z Bogiem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z duchowością bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, o której opowiada Bogdan Kędziora, historyk, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczyciel historii w III LO w Lublinie, pasjonat nauczania i osoby Prymasa Wyszyńskiego:

 

/mdk

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Bogdan Kędziora #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #Prymas Wyszyński #osiem błogosławieństw #pokój #podcast #Studio Lublin
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej