Rocznica urodzin św. Jana Pawła II

2018/05/18
ritratto-di-papa-giovanni-paolo-ii-cropped.jpg

18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, Papież Polak, jeden z najwybitniejszych ludzi w historii.

98 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Był drugim z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej.

Od 1938 r. Wojtyła studiował polonistykę w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak edukację przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji pracował w kamieniołomach zakładów chemicznych “Solvay” w Zakrzówku i w Borku Falęckim pod Krakowem. Działał w konspiracyjnym teatrze jako reżyser i niezwykle uzdolniony aktor.

W 1942 r. wstąpił do konspiracyjnego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studiował także filozofię na tajnym Wydziale Teologicznym UJ. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. z rąk kard. Adama Sapiehy w katedrze wawelskiej. Kolejne studia odbył już w Rzymie. Jako młody wikariusz posługiwał w parafii w Niegowici, a następnie w parafii św. Floriana w Krakowie. Cały czas pracował naukowo, pisał pracę doktorską, następnie uzyskał habilitację.

W 1954 r. podjął pracę jako profesor akademicki na KUL-u. Był niezwykle lubianym i cenionym duszpasterzem akademickim. Z młodymi wyjeżdżał zarówno na spływy kajakowe, jak i górskie wyprawy. Zyskał sobie pseudonim “Wujek”. Karol Wojtyła został najmłodszym członkiem Episkopatu Polski (w wieku 38 lat). Od 13 stycznia 1964 r. był ordynariuszem, arcybiskupem metropolitą krakowskim, a trzy lata później został kardynałem. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II, gdzie brał czynny udział we wszystkich soborowych sesjach.

Był poetą, poliglotą, aktorem, dramaturgiem, pedagogiem, filozofem historii, fenomenologiem, mistykiem i przedstawicielem personalizmu chrześcijańskiego.

Decyzją konklawe z 6 października 1978 r., w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, 111 kardynałów wybrało arcybiskupa krakowskiego na papieża. Karol Wojtyła przybrał papieskie imię Jan Paweł II. Był pierwszym paieżem Polakiem i Słowianinem. Również pierwszym od 1523 r. następcą św. Piotra spoza Włoch.

Szybko zasłynął z pielgrzymek zagranicznych. Podczas 104 podróży odwiedził 129 krajów. Zdumiewał liczbą przeprowadzonych beatyfikacji, było ich aż 148, a kanonizacji 51. W sumie ogłosił 1343 błogosławionych i 482 świętych.

Jan Paweł II jest autorem 14 encyklik, poruszających tematykę m.in. godności człowieka, wartości i nienaruszalności życia ludzkiego, Bożego Miłosierdzia czy pracy. Pozostawił ponad 40 listów apostolskich, kilkanaście książek, w tym także poezję.

Zaliczany do najbardziej wpływowych przywódców XX wieku, miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i Azji w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. W opinii historyków papież, popierając ideę niezależnych, wolnych związków zawodowych, walnie przyczynił się do upadku systemów komunistycznych w państwach bloku wschodniego. Zawdzięczamy mu ponadto poprawienie relacji Kościoła katolickiego z innymi wyznaniami, kładł szczególny nacisk na rolę ekumenicznego dialogu.

2 kwietnia 2005 r. Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie w Watykanie. 27 kwietnia 2014 r. został ogłoszony świętym wraz z Janem XXIII. Kanonizacja odbyła się w obecności urzędującego papieża Franciszka oraz papieża seniora Benedykta XVI.

Każde spotkanie ze św. Janem Pawłem II, z jego myślą i świadectwem, powinno pobudzać w nas pragnienie osobistego pójścia za Chrystusem, osobistej służby we wspólnocie Kościoła, osobistego świadectwa wiary, nadziei i miłości – powiedział dziś kard. Stanisław Dziwisz, który w Kaplicy Kapłańskiej Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawił Mszę św. z okazji 98. urodzin Papieża Polaka.

Padły też wzruszajace słowa, że Ojciec Święty “żył święcie i umarł święcie”.

mak

 

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Paweł II #Karol Wojtyła
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej