Rozpoczęła się ekumeniczna pielgrzymka Niemców i Polaków

2018/06/25
fot.jpg

Szesnasta pielgrzymka szlakiem Ottona III rozpoczęła się nabożeństwem w kaplicy bł. Radzyma Gaudentego w podziemiach katedry gnieźnieńskiej, 24 dnia czerwca. Uczestniczyli w niej abp senior Henryk Muszyński oraz Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Ks. Jan Kwiatkowski oraz ewangelicki pastor Justus Werdin poprowadzili nabożeństwo. Są oni bezpośrednio zaangażowani w organizację pielgrzymki. Na drodze pątnikom będą towarzyszyły słowa Izajasza Pan mnie namaścił, a także refleksja dotycząca wolności.

Z Gniezna na szlak wyruszyło ponad 30 osób, kolejne będą dołączać później. Trasa wiedzie przez Ostrów Lednicki, Zbąszynek, Słubice, Poczdamu aż  do Magdeburga, gdzie pątnicy dotrą 30 czerwca.

Pomysłodawcą Pielgrzymki Ekumenicznej jest ewangelik Helmut Kruger, który postanowił zmienić swoje niechętne nastawienie do Polaków. Dzięki kontaktom z Justusem Werdiem, który jest przyjacielem Polaków, poznał polskich chrześcijan. Wtedy zrodziła się inicjatywa wspólnej pielgrzymki, którą poparł abp Henryk Muszyński.

Poprzez lata ukształtowała się forma wędrówki. Pielgrzymi wyruszają na przemian z Gniezna i Magdeburga. Trwa ona od uroczystości św. Jana Chrzciciela do uroczystości apostołów Piotra i Pawła. To święci ważni zarówno dla katolików i ewangelików.

To wspólne wędrowanie, wspólna modlitwa i świadectwo pokazują, że Niemcy i Polacy, katolicy i ewangelicy pragną razem głosić i nieść Chrystusa w świat jak czynił to św. Wojciech. Słowo “razem” jest tu kluczowe. Razem pielgrzymują i razem stają jako świadkowie Ewangelii – powiedział abp Wojciech Polak.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Henryk Muszyński #abp Wojciech Polak #gniezno #Magdeburg
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej