Rzecznik KEP: Zesłanie Ducha Świętego rozpoczęło działalność misyjną Kościoła

2018/05/20
mosaic-409427-640.jpg

Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Kościół otrzymał Ducha Pocieszyciela i rozpoczął działalność misyjną. Tegoroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest w Polsce szczególna, ponieważ ten rok przeżywamy pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym – podkreśla rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

„Chrystus po swoim wniebowstąpieniu nie pozostawił nas samych. Posłał Ducha Świętego, dzięki któremu Kościół może dalej pełnić dzieło głoszenia Ewangelii” – mówi rzecznik Episkopatu, wyjaśniając znaczenie uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Dodaje, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego zachęca nas, by odkrywać nasze charyzmaty i wykorzystywać je do głoszenia Ewangelii przykładem, zgodnie z tym, co mówi papież Franciszek: „Głoście Ewangelię, jeśli trzeba, także słowami”.

Tegoroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest szczególna w naszym kraju z tego względu, że przypada w roku duszpasterskim Jemu poświęconym. Bieżący rok przeżywamy bowiem pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, a jego celem jest odkrycie Osoby Ducha Świętego, otwarcie się na działanie Ducha oraz refleksja nad sakramentem bierzmowania i jego skutkami. „Ten rok jest czasem szczególnego poznawania Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów, które otrzymaliśmy. Warto sobie np. uświadomić, że wszystko, co się dokonuje podczas Mszy świętej, nie byłoby możliwe bez Jego udziału” –  mówi rzecznik Episkopatu.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina słowa św. Jana Pawła II, który podczas audiencji generalnej 1 lipca 1998 roku mówił, że Kościół już w momencie swoich narodzin otrzymał od Ducha dar ewangelizowania. „Ojciec Święty zwracał uwagę na to, że moc Ducha jest szczególnie potrzebna chrześcijanom naszych czasów, gdyż mamy dawać świadectwo wiary w świecie często obojętnym, a czasem nawet wrogim” – podkreśla rzecznik KEP. Przypomina też za encykliką Jana Pawła II „Dominum et vivificantem”, że to właśnie Duch Święty umacnia nas, byśmy – ubogaceni darami i charyzmatami – dalej prowadzili dzieło Jezusa Chrystusa.

Jak podkreśla ks. Rytel-Andrianik, Zesłanie Ducha Świętego to obok Bożego Narodzenia i Wielkanocy jedno z najważniejszych świąt Kościoła. Przypomina, że Kościołowi, który rozpoczął swoją działalność w dniu Pięćdziesiątnicy, towarzyszy od samego początku Matka Boża. Stąd w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Dnia 4 maja 1971 roku podczas 125. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski polscy biskupi w specjalnym liście z Jasnej Góry ogłosili święto Maryi Matki Kościoła, „które ma być w diecezjach Polski obchodzone co roku w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego”. W tym roku po raz pierwszy – zgodnie z decyzją papieża Franciszka – będzie to wspomnienie obowiązkowe obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim. Dotąd było obchodzone tylko w dwóch lokalnych Kościołach: w Polsce i Argentynie.

BP KEP

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#duch święty #KEP #ks. Paweł Rytel-Andrianik #pięćdziesiątnica #Zesłanie Ducha Świętego
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej