Audiencja miała miejsce w Domu św. Marty w Watykanie 3 lipca. Ojciec Święty wyraził na niej uznanie dla “ekumenicznej otwartości” grekokatolików.
Z inicjatywą spotkania wyszedł zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w związku z obchodami 1030. rocznicy Chrztu Rusi – Ukrainy. Poruszona została także kwestia pojednania polsko-ukraińskiego. Abp Szewczuk podarował Franciszkowi książkę Dialog leczy rany, która zawiera wywiad z nim samym.
Nawiązując do tzw. uniatyzmu, abp Szewczuk przypomniał, że UKGK odrzuca uniatyzm jako sposób osiągania jedności w Kościele Chrystusowym. Jego zdaniem oskarżanie UKGK o uniatyzm z powodu ich aktywnych działań ekumenicznych i dążenia w poszukiwaniach dróg do pojednania z prawosławiem jest niczym innym jak manipulowaniem prawdą – stwierdza oświadczenie Sekretariatu Głowy UKGK w Rzymie. Wschodnie Kościoły katolickie są pełnoprawnymi członkami Kościoła Chrystusowego i są powołane do pełnej działalności misyjnej oraz organizacyjnej.
Abp Szewczuk odniósł się także do rozmów toczących się między Kościołami prawosławnymi a Patriarchatem Konstantynopolskim w sprawie uleczenia podziałów i zjednoczenia prawosławia ukraińskiego: Pozytywnie oceniamy wysiłki na rzecz przezwyciężenia tego rozłamu zgodnie z prastarą zasadą: salus animarum lex suprema est [zbawienie dusz jest najwyższym prawem]. Jednocześnie uważamy te procesy za wewnętrzną sprawę strony prawosławnej i w żadnym wypadku nie mieszamy się w nie i nie uczestniczymy w ich prowadzeniu.
7 lipca we włoskim Bari odbędzie się modlitwa ekumeniczna o pokój na Bliskim Wschodzie, UKGK będzie towarzyszyć duchowo Ojcu Świętemu oraz pozostałym uczestnikom wydarzenia. Papież Franciszek zapewnił, że będzie pamiętał o Ukrainie podczas modlitwy. Poparł też inicjatywę arcybiskupa w sprawie przyszłorocznego spotkania katolickich Kościołów wschodnich w Rzymie i zapewnił o swoim udziale w nim. Jego temat to: Ekumeniczna misja wschodnich Kościołów katolickich.
Papież podziękował ponadto Kościołowi greckokatolickiemu za jego aktywny udział w budowaniu społeczeństwa ukraińskiego na zasadach społecznej nauki Kościoła katolickiego, za jego niemieszanie się w procesy polityczne i za pielęgnowanie prawdziwego patriotyzmu chrześcijańskiego. Pochwalił także odcinanie się UKGK od wszelkich przejawów skrajnego nacjonalizmu.
Odnosząc się do sprawy pojednania polsko-ukraińskiego, zwłaszcza w roku, w którym oba narody obchodzą jubileusze: stulecia odnowienia swej państwowości i 75. rocznicy tragedii wołyńskiej, papież Franciszek docenił ideę przygotowania wspólnego tekstu między Kościołem rzymskokatolickim a UKGK w Polsce i na Ukrainie oraz ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego.
Papież potwierdził, że zarzuty w sprawie unityzmu są bezpodstawne.
Na zakończenie spotkania abp Szewczuk podarował Ojcu Świętemu książkę Prześladowani za prawdę, wydaną przez Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie, a także poprosił o błogosławieństwo dla narodu ukraińskiego.
Więcej o książce Dialog leczy rany.
/wj