Św. Brygida Szwedzka – patronka Europy

2018/07/23
405px-heliga-birgitta-paa-ett-altarskaap-i-salems-kyrka-retouched.png

Pochodząca ze szlachetnego rodu, urodzona ok. 1315 r. św. Brygida jest założycielką zakonu brygidek. Zanim do tego doszło spełniała się jako żona i matka.

Brygida już jako dziewczynka doświadczała objawień. Ukazywać miała się jej Dziewica Maryja w koronie oraz cierpiący na krzyżu Chrystus. Mimo chęci wstąpienia do zakonu, w wieku 13 lat została wydana za mąż. Przez pierwszych kilka lat żyła z Ulfem Gudmarssonem w czystości. Później urodziła mu ośmioro dzieci, a wśród nich znalazła się św. Katarzyna Szwedzka. Małżonkowie wiedli bardzo pobożne życie, m.in. uczestnicząc w pielgrzymkach do Santiago de Compostela. Podczas jednej z nich zachorował mąż Brygidy, a w jakiś czas później zmarł.

Św. Brygida w brewiarzu brygidek z 1476 r., źródło: wikimedia.org

Święta mieszkała wtedy w zakonie cystersów. Doznała tam wielu objawień, które zostały spisane w księdze Revelationes coelestes (Objawienia niebieskie). Właśnie w tamtym czasie św Brygida, jedna z najlepiej wykształconych kobiet tamtych czasów, stworzyła Zakon św. Zbawiciela, czyli brygidki. Miała na uwadze powrót papieża z tzw. niewoli awiniońskiej do Rzymu, a także rosnącą liczbę sekt. Chciała jednoczyć Kościół, zażegnywać konflikty, były to główne cele modlitwy brygidek.

Mniszki funkcjonowały w tzw. klasztorze podwójnym, który w średniowieczu był dość częstym rozwiązaniem. W jednym skrzydle mieszkały one, w drugim mnisi. Spotykano się tylko podczas liturgii, a komunikowali z pomocą obrotowej półki. Istniał też podział obowiązków. Przełożoną całości była kobieta. Taka forma utrzymała się do reformacji, a w niektórych krajach, w tym w Polsce, do XVI w.

W 1349 r. św. Brygida, na stałe, przeniosła się ze Szwecji do Rzymu. Dużo pielgrzymowała, odwiedzała święte miejsca, m.in. Mediolan, Asyż, Neapol. Mając 70 lat wyruszyła do Ziemi Świętej.

Św. Brygida rozmawiała z władcami i papieżami, mówiła o odnowie moralnej chrześcijan, naciskała, by papieże, którzy od 1309 r. rezydowali w Awinionie, wrócili do Rzymu. Zmarła w 1373 r., 4 lata przed tym, nim Grzegorz XI na stałe powrócił do Rzymu.

W rzeczywistości Brygida przyczyniła się do budowy wspólnoty kościelnej, w szczególnie krytycznym momencie jej dziejów, nie tyle przez ową pobożną pielgrzymkę, co raczej przez swoje głębokie zrozumienie tajemnicy Chrystusa i Kościoła

– napisał św. Jan Paweł II w dokumencie ogłaszającym Brygidę współpatronką Europy.

Jej wizja, którą otrzymała w Betlejem, przyczyniła się do sposobu ukazywania narodzin Jezusa. Ułożone przez nią modlitwy tzw. Tajemnice szczęścia wciąż cieszą się dużą popularnością wśród wiernych. Jedna z jej modlitw znalazła się nawet w repertuarze Alicji Majewskiej w aranżacji Włodzimierza Korcza.

W specjalnym przesłaniu napisanym przez Jana Pawła II do przełożonej generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy – matki Tekli Famiglietti z okazji rozpoczęcia uroczystości 700. rocznicy urodzin św. Brygidy, możemy przeczytać:

Brygida może stać się dla współczesnych kobiet zachętą do odgrywania pierwszorzędnej roli w społeczeństwie, które będzie otaczać szacunkiem jej godność i pozwoli jej na równi z mężczyzną brać udział w wypełnianiu Bożego planu w odniesieniu do ludzkości.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#brygidki #Europa #rzym #slider #średniowiecze #św. Brygida #Św. Jan Paweł II #Szwecja
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej