“Tu chodzi o Miłość” – powiedział abp Wacław Depo na Jasnej Górze

2018/08/16
wolni.jpg

Prośmy o tchnienie Ducha Świętego. Dzisiaj chodzi o zwycięstwo moralne prawdy i miłości – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo w homilii wygłoszonej podczas głównych uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

 

„Przeżywając wraz z całym Kościołem uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uwielbiamy wielkie zwycięstwo miłości Chrystusa w Jego Matce, Maryi” – podkreślił na rozpoczęcie homilii abp Wacław Depo.

Dodawał, że Wniebowzięcie Maryi pokazuje nam, jak wielkie są rozmiary zwycięskiej miłości Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

Zachęcał, by nie poprzestawać tylko na podziwianiu Maryi w Jej zawierzeniu Bogu i Jej chwalebnym wniebowzięciu, ale doświadczać tego, czego Chrystus w swojej miłości miłosiernej pragnie także dla nas, dla naszego ostatecznego przeznaczenia, „byśmy przez wiarę z Nim zjednoczeni żyli w prawdzie i nie utracali Jego łaski w naszych osobistych i wspólnotowych powołaniach”.

„Tu bowiem chodzi o Miłość, która wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje. Tu chodzi o łaskę Boga, która nigdy się nie wyczerpie” – podkreślił.

„Dzisiaj chodzi o zwycięstwo moralne prawdy i miłości, a w takim zwycięstwie nie ma wygranych i pokonanych, chyba, że ktoś czuje się pokonamy poprzez prawdę i miłość do Ojczyzny i jej dziejów” – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Nawiązując do powracających ostatnio wypowiedzi, że w Polsce konstytucja ma iść przed Ewangelią, przypomniał, że Senat Argentyny odrzucił ustawę wprowadzającą aborcję na życzenie za co politykom podziękował Episkopat tego kraju. „Idźmy za tym przykładem na polu zmagań w Polsce „Zatrzymaj aborcję”, bo przyszłość Polski zależy od tego czy nasze prawo będzie miało źródło w Bogu czy powołując się na procedury prawne będzie otwarte tolerancyjnie na zło i śmierć” – powiedział.

Nawiązując do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Metropolita Częstochowski przypomniał: „Dzień 15 sierpnia 1920 roku głęboko wpisał się nie tylko w historię naszej Ojczyzny, to był przełomowy moment obrony cywilizacji europejskiej, w której trwamy od pokoleń! Nie wszyscy chcą to uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia, były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej i cudem jedności Polaków broniących po wielu latach zaborów odzyskanej Ojczyzny”.

Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, przewodniczący Eucharystii przekazał wiernym błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka. Prosił też o modlitwę w intencjach Ojca Świętego i swojej posługi w naszym kraju. „Lubię tu przybywać, dobrze się czuję w Domu Matki Bożej, która jest przecież i naszą Matką. Dzisiejsza nasza obecność jest przeżywaniem Jej wzięcia do Nieba, aby mogła tam przebywać, gdzie Jej Syn, a nasz Pan, Jezus Chrystus – mówił abp Salvatore Pennacchio. Pozdrowił szczególnie tych, którzy podjęli trud pieszego pielgrzymowania do Domu Matki.

Podczas Eucharystii tradycyjnie poświęcone zostały zioła i kwiaty. Wierni zebrani na Jasnej Górze złożyli również przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Na Eucharystii obecni byli m.in.: abp senior Stanisław Nowak, abp senior arch. częstochowskiej; abp Roger Pirenne z arch. Bertoua w Kamerunie; bp Henryk Tomasik, bp radomski, bp Andrzej Przybylski, bp pomoc arch. częstochowskiej, księża przewodnicy pieszych pielgrzymek oraz przedstawiciele władz. Szczególnym gościem uroczystości był Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Za: BP KEP

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Depo #Chrystus #Jasna Góra #Kościół #łaska #Matka Boża #miłość #prawda #wiara
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej