VIII Tydzień Wychowania pod hasłem “Wybór drogi”

2018/08/29
adult-1869621-640.jpg

9 września rozpocznie się VIII Tydzień Wychowania. Będzie to dobry czas, by przygotować się do 15. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat młodzieży i rozeznawania powołania. Biskupi wskazują Pismo Święte, jako kompas na drodze podejmowania życiowych decyzji.

Patriarchowie zauważają, że rozeznawanie życiowej drogi kojarzy się głównie z młodością: droga małżeńska, kapłańska, miejsce zamieszkania, praca, ale dotyczy także osób dojrzałych. Zachęcają nauczycieli, rodziców, wychowawców do zastanowienia się w jaki sposób pomóc w podejmowanych decyzjach młodzieży.

Biskupi przywołują w liście słowa papieża Franciszka:

Jedynym sposobem jest rozeznanie, które wymaga nie tylko dobrej zdolności rozumowania lub zdrowego rozsądku, ale jest także darem, o który należy prosić.

Podkreślają, że Bóg wie czego naprawdę potrzebujemy i ma plan na nasze życie, zna nas lepiej niż my sami. To On powinien być adresatem pytania o naszą przyszłość, o drogę, którą należy wybrać. Idąc tym tokiem rozumowania dochodzimy do Biblii, do Słowa Bożego, w którym Bóg jest obecny.

W młodości pojawiają się nieodparte i szczere pytania na temat sensu własnego życia i tego, jaki kierunek nadać swojej egzystencji. Na te pytania tylko Bóg potrafi dać prawdziwą odpowiedź. (…) Powinniśmy pomóc młodym ludziom w poznawaniu Pisma Świętego i bliskim obcowaniu z nim, aby było niczym kompas wskazujący drogę, którą należy iść

– napisał Benedykt XVI.

Biskupi uważają, że wewnętrzny kompas jest dziś młodemu człowiekowi niezbędny. Współczesny świat oddziałuje na młodych wieloma czynnikami, które bez drogowskazu i właściwego podejścia, mogą doprowadzić do złych wyborów.

Bez mądrości rozeznania łatwo możemy stać się marionetkami, będącymi zakładnikami chwilowych tendencji

– napisał, w odniesieniu do zagrożeń wirtualnego świata, papież Franciszek.

Sukces, zapewnienie utrzymania sobie i bliskim to ważne kryteria w podejmowaniu życiowych decyzji, ale nie mogą być jedynymi i głównymi przesłankami, by wybrać tę czy inną drogę. Św. Paweł pouczał, że to Bóg wzbudza w nas pragnienia zgodne z Jego wolą. Warto zastanowić się nad naszymi marzeniami, nad tym, co naprawdę chcielibyśmy robić, jakie posiadamy zdolności i jak można je wykorzystać służąc Bogu i drugiemu człowiekowi.

Rozeznawaniu życiowej drogi sprzyjają także spotkane autorytety. Często nie są to osoby znane powszechnie, ale autorytety dnia codziennego: kochający się małżonkowie, tworzący szczęśliwy związek czy kapłan, poświęcający się zupełnie służbie wiernym.

Patriarchowie podkreślają jak ważna w procesie rozeznawania jest modlitwa. Sugerują proszenie o światło Ducha Świętego, a także o dar męstwa. Zauważają, że często młodzi ludzie, pomimo odnalezienia swojego życiowego powołania, mają obawy przed jego podjęciem.

Kończąc list, biskupi zachęcają wszystkich do modlitwy w intencji młodych ludzi i rozeznawania ich życiowej drogi, a także o owocną realizację powołań, które przyjdzie im wypełnić. Udzielają także błogosławieństwa na rok katechetyczny 2018/19.

Pełna treść listu

Za BP KEP

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Benedykt XVI #Biblia #młodzi #młodzież #papież Franciszek #Pismo Święte #powołanie #rozeznawanie #slider #synod biskupów #VIII Tydzień Wychowania
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej