Z życia Kościoła

2013/01/17

ŚWIAT

Watykan, 29 czerwca, nowe paliusze

Metropolita białostocki Edward Ozorowski i metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra, otrzymali z rąk Benedykta XVI paliusze. Jest to znak łączności ze św. Piotrem i jego następcą.

Watykan, 7 lipca, zaprzysiężenie kamerlinga

W Pałacu Apostolskim odbyło się zaprzysiężenie nowego kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Tarcisio Bertone. Najważniejsze obowiązki spoczywają na nim w czasie wakansu na katedrze św. Piotra.

Watykan: 16 lipca, nominacja ks. Mokrzyckiego

Ks. Mieczysław Mokrzycki, długoletni sekretarz osobisty Jana Pawła II, został arcybiskupem koadiutorem archidiecezji lwowskiej dla wiernych obrządku łacińskiego. Znaczy to, że zastąpi na stanowisku metropolitę lwowskiego kard. Mariana Jaworskiego.

Rumunia: 30 lipca, zmarł patriarcha Teoktyst

Nie żyje patriarcha Prawosławnej Cerkwi Rumuńskiej. Benedykt XVI wysoko ocenił dokonania patriarchy, przypomniał jego spotkania . z Janem Pawłem II.

Francja:

5 sierpnia, zmarł kard. Jean-Marie Lustiger

Odszedł w wieku 80 lat, był przez wiele lat metropolitą Paryża, jedną z bardziej znaczących postaci w Kościele Powszechnym. Syn pochodzących z Będzina polskich Żydów, nawrócił się i przyjął chrzest. Spoczął w krypcie arcybiskupów paryskich, w katedrze Notre-Dame.

USA: 17 sierpnia,

Aborty International

Amerykańscy biskupi potępili decyzję Amnesty International o poparciu prawa do aborcji. Z członkostwa w Amnesty zrezygnował bp Michael Evans, ordynariusz katolickiej diecezji Wschodnia Anglia.

POLSKA

Warszawa, 16 czerwca, nowy sekretarz Episkopatu

Biskup Stanisław Budzik został wybrany nowym sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpił na tym stanowisku biskupa Piotra Liberę.

Warszawa: 21 czerwca, nowy dyrektor Caritas

Ks. Marian Subocz, został nowym dyrektorem Caritas Polska Do tej pory był proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku. Był też pierwszym dyrektorem Caritas Polska w latach 1992-94.

Warszawa:

nominacja dla ks. Grzegorza Kalwarczyka

Ks. prał. Grzegorz Kalwarczyk, kanclerz kurii został mianowany przez abp. Kazimierza Nycza wikariuszem biskupim do spraw sakramentalnych. Ks. Kalwarczyk jest krajowym asystentem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Jasna Góra, 1 sierpnia, jubileusz skautingu

W 100. rocznicę pierwszego obozu skautowego, harcerze z ZHP odnowili swoje przyrzeczenia. Przed obrazem Matki Bożej uczestniczyli we Mszy św. Od początku skautingu w Polsce przybywali na Jasną Górę i składali tu swoje śluby.

Koszalin: 11 sierpnia, ingres bp Dajczaka

Bp Edward Dajczak z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został mianowany ordynariuszem koszalińskim. Zastąpił na tej funkcji abpa Kazimierza Nycza. . 11 sierpnia odbył się uroczysty ingres bp. Dajczaka do miejscowej katedry.

Częstochowa, 25 sierpnia: obrady Episkopatu

Dyskusja o mediach katolickich, prezentacja wyników prac Kościelnej Komisji Historycznej, apel o dialog i kulturę w życiu publicznym – to główne wątki oświadczenia biskupów podczas obrad Rady Stałej i ordynariuszy na Jasnej Górze. Biskupi dyskutowali też nad nowelizacją statutu Episkopatu.

Jasna Góra: 26 sierpnia, Prymas do rządu i wiernych

Nie można dobrej władzy kłaść kłód pod nogi – powiedział kard. Józef Glemp podczas sumy o d p u s t o w e j w uroczystość Matki Bożej Częs t o c h o w s k i e j na Jasnej Górze. W Eucharystii z udziałem 200 tys. wiernych, kardynałów, arcybiskupów i biskupów uczestniczyli przedstawiciele rządu, z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim, samorządowcy, którzy przybyli na swą pierwszą pielgrzymkę. Na Jasną Górę od 2 maja do 26 sierpnia dotarło w tym roku w 208 pielgrzymkach 136220 osób.

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2007.

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej