Z życia Kościoła

2013/01/17

ŚWIAT

Watykan, 3 września: nowy przewodniczący Papieskiej Rady Kultury

Benedykt XVI przyjął rezygnację kard. Paula Pouparda z urzędu przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury. Jego następcą mianował ks. Gianfranca Ravasiego, wynosząc go do godności arcybiskupa tytularnego.

Austria, 7-9 września: pielgrzymka Benedykta XVI

Pod hasłem „Patrzeć na Chrystusa” odbyła się pielgrzymka papieska do Austrii.

Głównym jej celem był udział papieża w obchodach 850-lecia istnienia maryjnego „sanktuarium wielu narodów” w Mariazell. Pielgrzymka zawierała też istotne przesłanie do Europy w formie apelu o poszanowanie chrześcijańskich wartości.

Rumunia, 9 września: spotkanie finalne III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego

W rumuńskim mieście Sibiu odbyło się spotkanie kończące III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne. Wzięli w nim udział m.in. ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Watykan, 11 września: nowy sekretarz Papieża

Maltański ksiądz Alfred Xuereb zastąpił ks. Mieczysława Mokrzyckiego na stanowisku sekretarza Papieża.

Francja, 15-16 września: nowi błogosławieni

Ks. Antoni Maria Moreau i klaryska, s. Maria Celina od Nawiedzenia NMP – to nowi błogosławieni, których ogłosił we Francji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Jose Saraiva Martins.

Rosja: 21 września:

Włoch nowym metropolitą w Moskwie

Nowym metropolitą archidiecezji Matki Bożej w Moskwie został 47-letni Włoch, ks. Paolo Pezzi. Natomiast abp Tadeusz Kondrusiewicz, który kierował tą archidiecezją od 2002 r., a wcześniej był przez 11 lat administratorem apostolskim europejskiej części Rosji, został metropolitą mińsko-mohylewskim na Białorusi. Zastąpił 93-letniego kard. Kazimierza Świątka.

Chiny, 21 września: nowy biskup Pekinu

Nowy biskup Pekinu, 43-letni Joseph Li Shan przyjął 21 września sakrę biskupią – za aprobatą Watykanu.

POLSKA

Warszawa: 15 września: 100. urodziny ks. Wacława Karłowicza

Najstarszy kapłan w Polsce, ostatni żyjący kapelan Powstania Warszawskiego ukończył sto lat. Minister kultury odznaczył jubilata medalem „Zasłużony kulturze- Gloria Artis”.

Licheń, 16 września 2007: beatyfikacja o. Papczyńskiego

O. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, który został w sanktuarium maryjnym w Licheniu ogłoszony błogosławionym, będzie patronem dzieci nienarodzonych. Przy grobie o. Papczyńskiego w Górze Kalwarii modlił się kard. Tarcisio Bertone, który przewodniczył uroczystościom beatyfikacyjnym.

Jasna Góra, 16 września: pielgrzymka Ludzi Pracy

W 25. pielgrzymce Ludzi Pracy wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, związanych przede wszystkim z „Solidarnością”. Wśród wielu intencji, w tym roku priorytet miały prośby: o prawo do godnej pracy i godne wynagrodzenie oraz utrzymanie więzi młodych Polaków z własnym narodem. Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej pielgrzymki była realizacja zdjęć do filmu „Popiełuszko”.

Warszawa, 21-22 września: konferencja na UKSW o odchodzeniu Jana Pawła II

Franco Svidercoschi, biograf Papieża, był specjalnym gościem konferencji. Mówił, że globalizacja niesie także pozytywne elementy, które objawiły się gdy odchodził Jan Paweł II, bo miliardy ludzi wierzących i niewierzących mogły przeżywać jednocześnie gaśnięcie Papieża.

List biskupów, 23 września: organy na przeszczepy

Zachęcamy wiernych, aby deklarowali wolę przekazania po śmierci swoich narządów do przeszczepienia – napisali biskupi w liście pasterskim. Zwrócili się do rodzin osób tragicznie zmarłych, by pomimo smutku nie zapominały, że organy wewnętrzne pobrane od ich bliskich mogą uratować życie chorym czekającym na transplantację.

Warszawa, 26 września: powstał zespół rządowo- prawosławny

Wspólny zespół rządu i Świętego Soboru Biskupów Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego powołano w Warszawie. Podczas specjalnej ceremonii podpisy pod porozumieniem pomiędzy stroną rządową a prawosławną złożyli premier Jarosław Kaczyński i abp Sawa, metropolita warszawski i całej Polski.

Artykuł ukazał się w numerze 10/2007.

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej