Zmarł bp Stanisław Stefanek

2020/01/18
82736672-3190447304302678-1315888111598698496-n.jpg

17 stycznia w wieku 83 lat zmarł bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011. W 2018 roku przewodniczył  Eucharystii, w której brali udział organizatorzy, uczestnicy i katecheci Finału 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

5 czerwca 2018 roku bp Stanisław Stefanek wypowiedział ważne słowa dla organizatorów OKWB, ale również dla Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”:

Chciałbym to dzieło „Civitas Christiana” zanieść na Ołtarz. Jest to dzieło Ducha Świętego. On nie musi się krępować poszczególnymi ograniczeniami, etapami. Duch Święty ma swoje rankingi i swoje dojście do każdego serca. Jestem wzruszony ilością kapłanów, którzy przybyli dziś, aby się modlić. Ten peleton ogarnia cała Polska.

Hierarcha zwrócił się także do uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej: – Tu, w Niepokalanowie, chciałem podkreślić, że to jest wielkie dobro, które zyskujecie, biorąc udział w różnych etapach spotkań. To jest ważne – wyjście z domu, także poza krąg własnej klasy. Tworzycie nowe bogate relacje, więzi. Ludzie mają skłonność do zamykania się, izolowania. Tu macie okazję na żywo „wygooglować” przyjaciela, zawierać kontakty. To jest nowa rzeczywistość. Zalążek bardzo dobrych środowisk. Szanujcie to, że możecie się poznawać, wymieniać poglądy, żartować.

Bp Stanisław Stefanek był człowiekiem wielkiego serca, zawsze wspierał członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” dobrym słowem i modlitwą.

Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1959 w Poznaniu w Towarzystwie Chrystusowym. Sam wspominał, że powołanie do służby kapłańskiej czuł od dziecka. Już jako 13-latek wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach koło Wrocławia. Mówił, że od samego początku czuł na sobie „ciężar wyboru”, ale w tym wszystkim pomagała mu gorąca modlitwa matki. Rodzice byli dla niego największym autorytetem.

Biskupia droga ks. Stefanka rozpoczęła się w Szczecinie – 4 lipca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Szczecinie, a 24 sierpnia tego roku został konsekrowany przez biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego w katedrze szczecińskiej. 26 października 1996 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem łomżyńskim. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył 17 listopada 1996 r. Po ukończeniu 75. roku życia przeszedł na emeryturę 11 listopada 2011 r. Jego dewizą biskupią były słowa: „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus).

ekai/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#arcybiskup wiktor skworc #biskup #bp Stanisław Stefanek #diecezja łomżyńska #Łomża #slider #śmierć #zmarł bp stanisław stefanek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej