Zmarł Roman Kołakowski

2019/01/22
1957-2019.png

W dniu dzisiejszym zmarł Roman Kołakowski. Miał 61 lat. To jeden z najbardziej znanych, cenionych i wszechstronnych wrocławskich artystów. Był twórcą hymnu „Civitas Christiana”.

Roman Kołakowski był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Działalność artystyczną rozpoczął w latach 70. Swoją pierwszą płytę „Przypowieść błękitna” wydał w 1985 roku.

Komponował utwory do wierszy znanych poetów – m.in. Czesława Miłosza czy Stanisława Barańczaka. Był również tłumaczem tekstów Toma Waitsa, Bertolda Brechta i Nicka Cave;a. Tworzył piosenki wykonywane przez takich twórców jak: Justyna Steczkowska, Piotr Rubik, Voo Voo.

Roman Kołakowski był autorem tekstów, muzyki i reżyserem koncertu „Civis Christi. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia”, który opowiada o życiu i kapłańskiej posłudze Stefana Kardynała Wyszyńskiego od chwili narodzin, dzieciństwa, młodości i powołania, poprzez lata wojny i okupacji, czasy stalinizmu i aresztowania, okres Ślubów Narodu Polskiego i Millenium, lata siedemdziesiąte i udział w rzymskim konklawe, które wybrało kardynała Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, aż po najsłynniejsze spotkanie dwóch Wielkich Polaków, czasy Solidarności, zamachu na Jana Pawła II i ostatnie chwile życia Księdza Prymasa.

Utwór pt. „Civitas Christiana” wykonywany w ramach tego programu jest hymnem naszego Stowarzyszenia.

W latach 1996-2005 był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Autorskiej. Od 2004 roku współpracował z Teatrem „Syrena”, a w latach 2005-2007 prowadził Teatr Piosenki we Wrocławiu.

Był laureatem Nagrody im Włodzimierza Pietrzaka przyznanej mu w roku 2002.

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#artysta #civitas christiana #koncert #Roman Kołakowski #slider #śmierć #żałoba
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej