7 filmów na Wielki Post

2022/03/17
professional lighting equipment on the movie set with smoke in the air v2
Fot. Freepik.com/frimufilms

Wielki Post to czas niezwykły. W głowach wielu osób pojawia się wtedy jedno, można powiedzieć, podstawowe pytanie „jak go przeżyć”. Każdy szuka sposobu do owocnego przeżycia domowych rekolekcji. Od czego można zacząć, by się do nich przygotować? Oczywiście od doboru odpowiednich pozycji filmowych, które pomogą zrozumieć sens postu i przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Filmy warte uwagi w Wielkim Poście? Oto nasze propozycje!

Pasja (2004) – reż. Mel Gibson

Najbardziej znany oraz najczęściej wspominany film opowiadający historię męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Stworzony został na podstawie objawień błogosławionej Katarzyny Emmerich. Sławę zyskał nie tylko przez wzgląd na fabułę czy efekty scenografii i charakteryzacji podkreślające dramatyzm ostatnich godzin życia Chrystusa. W mediach krążyła wiadomość o wypadku, który miał miejsce na planie zdjęciowym podczas kręcenia sceny ukrzyżowania.

„Chmury wisiały nisko nad nami, a w krzyż, na którym byłem umocowany, trafił piorun. Nagle zrobiło się bardzo cicho dookoła mnie, a moje włosy stały dęba. 250 osób, które stało dookoła mnie, widziało, jak moje ciało się rozświetliło, a moja głowa została z obu stron rozjaśniona przez ogień” – przyznał Jim Carviezel.

Aktor nie kryje, że cieszy się, słysząc, że jego film stał się ważny dla wielu osób. Wskazując na te, które po seansie Pasji „nawróciły się i uwierzyły w Boga”.

 

Zmartwychwstały (2016) – reż. Kevin Reynolds

Po zdławieniu buntu Zelotów przychodzi czas na ukrzyżowanie Chrystusa. Rozkaz wydaje sam Piłat, a do jego wykonania wysyła trybuna Claviusa. Gdy okazuje się, że ciała Jezusa nie ma w grobie, rozpoczyna się „wyścig z czasem” i szukanie wyznawców Nazarejczyka. Przesłuchania, sprawdzanie innych miejsc pochówku, to tylko niektóre z działań, które zostały podjęte. Gdzie szukać uczniów Jezusa? Czy On naprawdę zmartwychpowstał? Produkcja stara się odpowiedzieć na te i inne pytania.

- YouTube

 

Fatima (2020) – reż. Marco Pontecorvo

Pierwsza Wojna Światowa, którą żyje cały świat. To przestrzeń, w której Matka Boża postanawia objawić się trójce małych dzieci – pastuszków – Łucji, Hiacyncie oraz Franciszkowi. Świat pozbawiony nadziei na zakończeni wojny, powrót okaleczonych weteranów, wieści o tysiącach zabitych… W świetle tych wydarzeń opowieści dzieci przyjmowane są z ogromnym sceptycyzmem. Jednak wieść o objawieniach idzie coraz dalej w świat. Pojawiają się pielgrzymi, cuda odnawiają poczucie nadziei oraz zmieniają życia. Wpływają na Kościół, a także na cały świat pogrążony w mrokach pierwszej wojny światowej.

 

War Room – Siła modlitwy (2015) – reż. Alex i Stephen Kendrick

Oni mają wszystko – wymarzoną pracę, cudowną córkę i piękny dom, jednak to, co dzieje się w jego wnętrzu jest zupełnie różne od tego, co pokazują światu. On obnosi się ze swoimi sukcesami, ona coraz bardziej pogrąża się w goryczy. Wszystko się zmienia, gdy na „kursie” życiowym Elizabeth spotyka pannę Clarę. Dzięki niej zostaje zmuszona do stworzenia „Sali narad wojennych oraz planu taktycznego modlitwy za rodzinę”. Im więcej walczy, tym więcej rzeczy wychodzi na światło dzienne.

 

Bóg nie umarł (2014) – reż. Harold Cronk

Młody chłopak rozpoczyna studia na jednej z amerykańskich uczelni. Trafia na zajęcia z filozofii prowadzone przez fanatycznego wykładowcę – ateistę. Zostaje postawiony, już na pierwszych zajęciach, przed trudnym wyborem. Profesor zmusza studentów do napisania, że „Bóg umarł” i złożenia pod tym swojego podpisu – wyrzeczenia się wiary. Josh jako jedyny nie podpisuje się pod tym słynnym zdaniem Nietzschego przez co zostaje zmuszony do udowodnienia istnienia Boga. Rozpoczyna się fascynujący spór, który zaskakuje społeczność uniwersytecką i odmienia życie wielu postronnych osób.

 

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie (2021) – reż. Tadeusz Syka

Jest to opowieść o człowieku, który żyjąc i posługując w czasie II wojny światowej zmuszony zostaje do podejmowania skrajnie trudnych decyzji. Musi odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”. To historia młodego księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego ps. „Radwan III” – późniejszego Prymasa Polski, którego charakter kształtowany jest przez wydarzenia trwającej wojny.

 

Cud Guadalupe (2020) – reż. Pedro Brenner

Mimo, że wydarzyły się 500 lat temu, mało osób wie, iż w ogóle miały miejsce. To objawienie Maryi, które uznano za jeden z największych cudów w historii świata, pozostawia namacalne dowody istnienia Najświętszej Panienki oraz Jej obecności wśród nas. Pojawia się pytanie, z jakiego powodu Maryja pięć wieków temu zostawiła wiadomość widoczną i czytelną dopiero dla ludzi żyjących w XXI wieku? Czy to odpowiedź na trawiący od wieków Kościół kryzys wiary?

 

/em

 

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#film #Wyszyński #Pasja #Mel Gibson #Fatima #Zmartwychwstały #Kevin Reynolds #Marco Pontecorvo #War Room – Siła modlitwy #Alex i Stephen Kendrick #Bóg nie umarł #Harold Cronk #Wyszyński – zemsta czy przebaczenie #Tadeusz Syka #Cud Guadalupe #Pedro Brenner #Wielki Post
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej