Biblia papieska

2014/04/19

9396__biblia-jp2-jpgPrzed kanonizacją bł. Jana Pawła II na księgarskie półki trafia unikatowe wydanie Biblii warszawsko-praskiej z komentarzami papieża Polaka, wydane prze Wydawnictwo M. To monumentalne wydanie Pisma Świętego w tłumaczeniu bp. Kazimierza Romaniuka liczy 1456 stron, z czego 320 stanowią komentarze Ojca Świętego  bł. Jana Pawła II. Biblię, wydrukowaną na kremowym papierze, wzbogacono osiemdziesięcioma trzema pięknymi, całostronicowymi ilustracjami w kolorze sepii autorstwa Gustave’a Doré, francuskiego malarza i grafika, a także kolorowymi, średniowiecznymi mapami Ziemi Świętej. Pismo Święte otwiera błogosławieństwo Jana Pawła II z 19 marca 2005 r., a więc udzielone kilkanaście dni przed odejściem do Domu Ojca: „Z serca błogosławię rodzinom, które wspólne czytają Słowo Boże”. W tym wyjątkowym wydaniu Biblii jest miejsce na dedykację oraz zapisywanie wydarzeń z życia rodziny.

Wstępem opatrzyli Biblię m.in. Stanisław Kardynał Dziwisz, metropolita krakowski, abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, ks. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Stolicy Apostolskiej, który napisał: „Bogactwo treści i przeżyć, jakie Jan Paweł II zaczerpnął z obcowania z żywym Słowem Bożym, zachowało się w wielu tomach zawierających jego papieskie nauczanie. Warto czerpać z tego skarbca. Warto, sięgając po Pismo Święte, ubogacać własne odczytywanie biblijnych treści tym doświadczeniem spotkania ze Słowem, które dla Jana Pawła II stało się pewną drogą do świętości. Dlatego z wdzięcznością biorę do ręki to wydanie Biblii opatrzone komentarzem powstałym z wyboru fragmentów homilii, przemówień i dokumentów Papieża przełomu tysiącleci. Jestem przekonany, że ten komentarz – owoc wielkiej pracy Redaktorów Wydawnictwa M – będzie cenną pomocą dla wszystkich, którzy pragną poznawać prawdę o Bogu, spotkać się z Nim, w świetle i mocy Ducha Świętego każdego dnia odkrywać ogrom Jego zbawczej miłości i w codziennym życiu odpowiadać na nią z coraz bardziej dojrzałą wiarą. Możemy być pewni, że pozwoli nam rozsmakować się w pokarmie, jakim jest słowo Pisma Świętego.”

W tym wydaniu Biblii znajdziemy także wykaz niedzielnych czytań mszalnych ułatwiających przygotowanie do Eucharystii. Ważące niespełna 4 kg Pismo Święte charakteryzuje atrakcyjna szata graficzna ze stylizowanymi XIX-wiecznymi ornamentami, twarda oprawa z ornamentem tłoczonym w złocie z bogato zdobionym grzbietem, złota wstążka i złocone brzegi. Dzięki temu wydaniu Pisma Świętego mamy niepowtarzalną szansę powrotu do słów bł. Papieża-Polaka, objaśniających nam Księgę Życia. Biblia ta będzie z pewnością wspaniałą pamiątką kanonizacji największego z rodu Polaków.

 

Łukasz Krzysztofka

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #Jan Paweł II
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej