Czasopismo Katecheza - tylko dla katechetów?

2022/02/21
okladka Katecheza 13 1

Jak zbudować z uczniami relację opartą na zaufaniu? Jak odbudować kompetencje relacyjne i komunikacyjne uczniów? Jak zintegrować treści zawarte w podręczniku z nowymi technologiami? To część tematów jakie porusza Czasopismo Katecheza. 

Dwumiesięcznik wydawany od stycznia 2020 roku, ma być “realnym wsparciem dla katechetów w nauczaniu dzieci, młodzieży i dorosłych zgodnie z podstawą programową oraz doktryną nauczania katolickiego”. Czasopismo zawiera wszystko to, co może pomóc uatrakcyjnić katechezę. Pomaga zakodować krzyżówkę w kodzie QR a jednocześnie przestrzega, że multimedia nie są celem samym w sobie lecz mają pomóc w przekazywaniu Dobrej Nowiny na katechezie. 

Czasopismo Katecheza stara się pokazać nauczycielom religii gdzie dziś jest młodzież i jakimi kanałami do niej dotrzeć. Nie brakuje w nim pomysłów na realizację duchowych inicjatyw za pośrednictwem narzędzi, z którymi uczniowie mają codzienny kontakt, na przykład modlitewny live na Facebooku lub Instagramie. 

Redakcja organizuje również szkolenia online m.in. o tym jak wykorzystywać nowoczesne technologie w pracy katechety oraz o interaktywnej katechezie. Na portalu czasopismokatecheza.pl znajdziemy archiwane wydania Czasopisma, materiały do wykorzystania do pracy dla uczniów oraz podcasty. Redakcja służy katechetom również w sprawie awansu zawodowego udostępniając wzory wniosków wymaganych do starania się o awans. Platforma internetowa Czasopisma Katecheza jest przestrzenią, w której katecheci znajdą narzędzia i inspiracje do poprawy swoich metod nauczania a także materiały formacyjne odwołujące się do ich misji w Kościele. 

Mimo, że Czasopismo skierowane jest do nauczycieli religii, wiele z tematów może być wykorzystane również przez nauczycieli innych przedmiotów oraz rodziców zatroskanych o rozwój swoich dzieci, nie tylko duchowy. 

 

Urszula Tomasiak 

/ut

 

Tomasiak Ula

Ula Rychlik

Teolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#katecheza #recenzja
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej