Warszawa: "GŁÓD" Kędzierskiego

2021/11/15
GLOD Ecivitas slajder
Źródło: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Po latach nudnego racjonalizmu, pretensjonalnej bylejakości i obowiązkowej zabawy, czuję w moim życiu głód. Głód pokornej wiary.

Obrazy Marcina Kędzierskiego są malarskim zapisem obserwacji miasta i świata, utrwalaniem chwil ulotnych, wydarzeń, sytuacji i ludzi, codzienności. Dany moment jest osadzony w konkretnym czasie i miejscu. Wystawa jest autorską narracją czasów obecnych i stanowi swoisty dziennik, gdyż obrazom towarzyszą teksty, które współtworzą ekspozycję. Autorami tekstów są Tomasz Titkow, Joanna Jaczewska Sharma oraz malarz – Marcin Kędzierski.

Zapraszamy na otwarcie wystawy obrazów Marcina Kędzierskiego - GŁÓD
Środa, 17 listopada 2021, godz. 16:00
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
ul. Dziekania 1, Warszawa
Wystawa czynna do 23 stycznia 2022 r.

Marcin Kędzierski, ur. w 1969 w Radomiu. Studiował w Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskał w Pracowni Plakatu w roku 1998. W latach 1997-1998 tworzył gościnnie na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Interesuje się miastem i jego mieszkańcami. Banalne sceny warszawskie tj. przystanek autobusowy, ulica, metro, blokowiska zostają przekształcone w ramę nadającą egzystencjalnego charakteru prostym bohaterom jego obrazów. Swój debiut artystyczny zanotował na przełomie wieku w latach 1998-2001. Mimo to rezygnuje z publicystycznego charakteru swojej twórczości typowego dla jego rówieśników i maluje stop-klatki zwykłych miejskich obserwacji. W swoim malarstwie nawiązuje m.in. do twórczości Andrzeja Wróblewskiego, Jarosława Modzelewskiego, Edwarda Hoppera.

W roku 2004 założył Grupę Miejską zajmującą się artystycznym komentowaniem życia w mieście. Od 2014 r. rozszerza zainteresowania pod wpływem pielgrzymki po franciszkańskich sanktuariach i odkrywa piękno natury oraz pierwotną duchowość świata na peryferiach współczesnej cywilizacji. To doświadczenie demaskuje w jego obserwacjach pustkę współczesnego materializmu i otwiera go na niezmierzoną przestrzeń świata chrześcijańskiego będącego podstawą kultury i cywilizacji. Tworzy grupę artystyczną Bractwo św. Franciszka, w ramach której poszukuje duchowych przekazów we własnych doświadczeniach, obserwacji świata i natury. Wraz z zaproszonymi twórcami, malarzami, ludźmi pióra prowadzi na blogu bractwa swoisty mistyczny reportaż ze współczesności, w którym na wzór średniowieczny - obraz i słowo przenikają się wzajemnie w majestacie Boga. W Nim szuka inspiracji.

Marcin Kędzierski otrzymał wyróżnienie za obraz pt. Oczekiwanie-czerwone na 36. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Bielska Jesień 2003. W 2008 roku otrzymał wyróżnienie za obraz Pod Blokiem w konkursie Obraz Przestrzeni Publicznej w Poznaniu. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego – Warszawski Pejzaż 2014 w kategorii Osobliwości Warszawy za obraz Brzeska 12. W tym samym konkursie zajął również 3 miejsce w kategorii Historia Warszawy za obraz Pożegnanie Pary Prezydenckiej. Brał udział w wystawach z cyklu Supermarket Sztuki w latach 2001, 2002. Ważniejsze wystawy: Figuranci-CSW Poznań 2002, Obrazy Miasta – UW 2003, Miejsce Zamieszkania-Galeria Bałtycka w Ustce 2005. Wystawy zagraniczne w Austrii i na Węgrzech.

 

https://maw.art.pl/event/glod-malarstwo-marcina-kedzierskiego-wernisaz-17-11-2021-g-1600/?event_date=2021-11-17

https://maw.art.pl/exhibition/glod-obrazy-marcina-kedzierskiego/

 

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Muzeum Archidiecezji Warszawskiej #kultura #sztuka #sztuka religijna #wystawa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej