Z okazji 132. rocznicy urodzin pisarki przekazujemy w Wasze ręce tom, w którym Zofia Kossak dzieli się świadectwem: czym była okupacja i jakie przeżycia, czyny oraz decyzje towarzyszyły temu tak trudnemu doświadczeniu.
Jakie emocje i obrazy wojennej rzeczywistości mogła przekazać nam jedna z najlepszych pisarek XX wieku, pozostając w samym centrum epokowego, tragicznego przeżycia?
– Sięgnijcie po świadectwo chwili, ubrane w najwyższej klasy prozę. Sprawdźcie reakcję Zofii Kossak na rzeczywistość, na którą nie wyraziła zgody w sercu. Poznajcie konspirację jako jedną z metod walki o prawdę.
Tutaj słowo i czyn stoją blisko siebie. A niezłomność rysuje się jako integralna postawa autorki. Jej autentyczność w umiłowaniu Polski, wolności i wartości chrześcijańskich – zachwyca.
„Konspiracyjna „Weronika”, czyli Zofia Kossak – w różnorodnym gatunkowo tomie pozwoli Wam poprzez liczne opowiadania, dialogi, portrety, artykuły i broszury – znaleźć się w sytuacji niewyobrażalnej, ale wciąż jeszcze pełnej nadziei i piękna. To wezwanie do odwagi.
Słowa Zofii Kossak pośród zastanych ruin ojczystego kraju okazały się trwałe i co zdumiewające – niezwykle prorocze i dziś już wiemy – niosące uniwersalne przesłanie. Powieściopisarka, oprócz niezaprzeczalnego talentu literackiego, miała też dar odwagi. Zasłynęła jako współzałożycielka dwóch tajnych organizacji: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Wnuczka słynnego malarza, Juliusza Kossaka, pozostawała konsekwentnie wierna ewangelicznym wartościom, a chrześcijaństwo postrzegała jako „najdoskonalszy system filozoficzny, jaki kiedykolwiek wydał świat". Debiutowała w 1922 r. książką „Pożoga”. W młodości była świadkiem rewolucji bolszewickiej i ukraińskiej rzezi na Polakach. Ocalała z rzezi Wołynia. Jej książki, m.in.: „Legnickie pole”, „Krzyżowców”, „Króla trędowatego”, „Bez oręża” czy „Złotą wolność” tłumaczono na wiele języków.
Gdy wybuchła II wojna światowa, pisarka opuściła rodzinne Górki Wielkie. Uciekała najpierw przed Niemcami na wschód, a po 17 września przed Sowietami na zachód. Ostatecznie znalazła się w Warszawie. To tutaj podjęła decyzję o zaangażowaniu się w działalność konspiracyjną i charytatywną, której bez reszty się poświęciła, wzbudzając powszechny podziw. Zapraszamy do lektury „Konspiracyjnej Weroniki”, niezwykłego tomu, napisanego przez kobietę, która od pierwszego dnia wojny była tropiona przez Gestapo. Cierpienie, nędza i niebezpieczeństwa towarzyszyły jej każdego dnia. Rzadko się zdarza, aby geniusz artystyczny i patriotyzm pozostawiły tak wielki wspólny ślad w historii. Książka, którą wydał Instytut Wydawniczy PAX jest wyjątkiem, ujmującym w całość zapis niewyobrażalnych okupacyjnych doświadczeń heroicznej pisarki.
Książka wkrótce dostępna będzie na: www.bonito.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
/mwż