Zuzanna Szałek: Aplikacja Logos Biblia

2021/04/9
Logos FB image

Jak jeszcze lepiej poznać Pismo Święte? Z angielską aplikacją Logos Biblia, która od 1992 roku stanowi elektroniczną bibliotekę dla chrześcijan, pasjonujących się studiowaniem biblijnych zapisów.

Użytkownik, tuż po założeniu darmowego konta, ma do dyspozycji aż 113 tekstów poruszających tematykę chrześcijańską. Znajdzie przekłady Biblii w wielu językach, m.in. w języku angielskim, hiszpańskim, arabskim, francuskim, w łacinie czy grece. Dużą pomocą może być angielski audiobook, który, oprócz celów dydaktycznych związanych z poznawaniem Biblii, stanowi dobrą formę ćwiczenia języka obcego. Co więcej, aplikacja oferuje czytanie tekstu na zasadzie komparatystycznej. Umożliwia to podział ekranu na dwie części, z których każda obejmuje wybraną pozycję. W przypadku Pisma Świętego, mogą być to dwa różne tłumaczenia Biblii wybrane przez czytelnika z całego katalogu. Taka forma pozwala na to, by śledzić ten sam tekst w dwóch różnych językach. Forma podziału tekstu nie jest obligatoryjna. Użytkownik może czytać cały tekst w konkretnym języku, bez porównywania go z innym. Jest to szczególnie korzystne, gdy sięgamy po tekst inny niż biblijny, a takie również oferuje aplikacja.

Wersja darmowa zawiera m.in. Apokryfy Starego Testamentu, słownik słów greckich oraz Biblii Hebrajskiej, Wyznania Świętego Augustyna czy Komentarz do Pisma Świętego. Ważne, by pamiętać, że aplikacja nie jest oprogramowaniem katolickim, ale chrześcijańskim, zatem łączy w sobie rozmaite treści i teksty. Są to wskazówki i rozważania, a nawet całoroczny plan czytania tekstu Pisma Świętego. Tak obszerna literatura stanowi  możliwość do poznawania chrześcijańskich tekstów w duchu ekumenizmu.

Oprócz tekstów, software oferuje również bardzo dobrej jakości zdjęcia oraz nagrania video miejsc biblijnych takich jak Korynt, Ateny, Efez, Getsemani, Laodycea oraz wiele innych, będących wspaniałym uzupełnieniem lektury. Każde nagranie oraz zdjęcie, jest nazwane oraz pokrótce opisane, dzięki czemu każdy użytkownik ma możliwość głębszego poznawania miejsc będących świadkami życia Chrystusa.

Aplikacja dysponuje szeroką ofertą narzędzi wspomagających. Należą do nich różnorodne opcje wyszukiwania fragmentów tekstów za pomocą wpisanych słów, fraz, cytatów bądź podrozdziałów z Pisma Świętego. Takie wyszukiwania w aplikacji mogą zaangażować cały katalog, ale istnieje również opcja odnajdywania frazy w konkretnych typach źródeł, przykładowo, można ograniczyć wyszukiwania do samych tekstów biblijnych. Ponadto, aplikacja posiada funkcję robienia notatek, a każda notatka wybranego cytatu może zostać oznaczona przez własną ikonę i kolor, co pozwala na wygodne uporządkowanie prywatnej biblioteki.

Aplikacja wyposażona jest także w zakładkę Modlitwa, w której można stworzyć listę ważnych dla siebie modlitw, a także zakładkę Przewodnik”, gdzie dostępna jest dokładna analiza wybranego fragmentu tekstu natchnionego. To i inne wspomniane wcześniej narzędzia są tylko częścią szerokiej oferty aplikacji.

Korzystanie z oprogramowania nie musi kończyć się na założeniu darmowego konta. Koszt włożony w aplikację pozwala na rozwinięcie całej biblioteki o dziesiątki kolejnych, rozbudowanych pozycji, a przez to jeszcze bogatszą przygodę z czytelnictwem.

Obecnie aplikacja dostępna jest w 9 wersjach i 12 językach, między innymi w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim, co potwierdza jej atrakcyjność oraz uniwersalizm, jednocześnie wskazując na jej popularność. Dużym atutem jest Biblia elektroniczna w różnych językach, dostępna w jednym oprogramowaniu i na jednym urządzeniu. Mimo, że wersja polska aplikacji niestety nie jest dostępna we wszystkich opcjach, różnorodność językowa, która w niej występuje została bardzo przyjaźnie przyjęta przez ponad milion zainteresowanych, którzy zdecydowali się na jej instalację.

Aplikacja wyprodukowana przez Faithlife Corporation działa między innymi w systemie operacyjnym Android i Windows 10. Oprócz instalacji software, jest możliwe korzystanie z Logos Bible w przeglądarce. Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie: https://www.logos.com/.

/mg

portal

Zuzanna Szałek

Studentka psychologii, wolontariuszka Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej”. Finalistka 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #technologia #technologia informacyjna #aplikacja #smartfony
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej