Łukasz Kot: The Chosen

2020/10/7
96

Wśród wielu filmów należących do światowej kinematografii a obrazujących życie i działalność Jezusa Chrystusa takich jak chociażby ,,Jezus z Nazaretu” w reż. Franca Zeffirelliego, ,,Pasja” Mela Gibsona, czy ,,Syn Boży” Christophera Spencera, serial ,,The Chosen” (,,Wybrany”) powinien znaleźć należyte miejsce ze względu na wyjątkowe, po części nowatorskie, przedstawienie tematu oraz wielkie, pozytywne poruszenie wśród odbiorców.

Na pierwszy sezon serialu składa się prolog oraz osiem odcinków. Już w pierwszym z nich poznajemy bohaterów którzy będą nam towarzyszyć w kolejnych. Są to m.in opętana złymi duchami Maria z Magdalii (Lilith), rybacy Szymon i Andrzej, faryzeusz/nauczyciel Nikodem oraz celnik Mateusz – poborca podatkowy. Przedstawione postacie nie są superbohaterami, nie są odrealnieni, a wręcz przeciwnie głęboko zakorzenienie w tradycji i w zwykłym ciężkim życiu ówczesnych mieszkańców Ziemi Świętej. Poznajemy ich problemy i słabości takie jak odrzucenie przez społeczeństwo, nieczystość, samotność, trudności finansowe, prześladowanie, rozwiązłość. Czyż w czasach nam współczesnych nie jest inaczej?

Zaletą serialu jest bardzo realistyczne i oparte na współczesnej wiedzy odwzorowanie tamtych czasów (25-33 r. n.e). Poznajemy codzienne zajęcia mieszkańców Kafarnaum, problemy polityczne przeplatające się z kwestiami religijnymi, sekty, które mnożą się i fałszywych proroków. Do tego dochodzą nurty wyzwoleńcze – chęć powstania żydowskiego i uniezależnienia się od protektoratu rzymskiego. Obserwujemy rybaków, rzemieślników, handlarzy, biedaków, ludzi z różnych stanów. Spotykamy ich podczas wieczerzy szabatowej (II odcinek).

Grono postaci się powiększa o: Tadeusza, Tomasza, Abigail, Jozue, Salome. W trzecim odcinku ukazane są spotkania Jezusa z dziećmi i ich zabawy oraz zasady, które próbuje im przekazać: pokój, dobro, miłość. W czwartym oprócz uwiezionego Jana Chrzciciela na czoło wysuwa się postać Szymona, który po raz pierwszy spotyka swojego Mistrza i przekonuje się, że to ,,Baranek Boży”. Kanna Galilejska to miejsce gdzie podczas wesela (odcinek piąty) dostrzec możemy wartość niełatwych relacji rodzinnych, a przy tym jak na tą okoliczność przystało, poznać kulturę żydowską poprzez śpiew, zabawę, tańce. W tych okolicznościach ma miejsce pierwszy cud Jezusa gdy zaczyna brakować wina. Dla jeszcze mało przekonanych ludzi Jezusa potwierdzeniem boskości Jezusa są kolejne cudy (odcinek VI): uzdrowienie trędowatego (,,Bądź oczyszczony”), czy uzdrowienie paralityka (,,Twoja wiara jest piękna”).

Wiele uzdrowień na duszy i na ciele odbywa się w tajemnicy ,,bo nie nadszedł jeszcze czas, by Syn Boga mógł się ujawnić publicznie. Wreszcie dla wybranych przychodzi zaproszenie: ,,Pójdź za mną”. Jedni podejmują to niełatwe wyzwanie i kroczą za Nim - tak jak Mateusz. Inni - jak Nikodem, który choć w Jezusie rozpoznał Mesjasza - jako starszy kapłan nie potrafi odciąć się od dotychczasowego dobrobytu, nacisków rodziny, pozycji czy poważania przez Sanhedryn. Jezus z żalem mówi o nim ,,Byłeś tak blisko” i opuszczając Kafanaum podąża z uczniami do Samarii (VIII odcinek). Tam przy jednej ze studni ma miejsce spotkanie z Samarytanką, którą prosi o wodę.

Wartość serialu ,,The Chosen” podkreśla współczesna muzyka zakorzeniona w nurcie melodii Bliskiego Wschodu, która ma za zadnie podkreślać ważne momenty. Przykuwa uwagę także dobra gra aktorska, głównie rola Jezusa, w którą wcielił się Jonathana Roumie, 45-letni amerykański aktor, bardzo wierzący. Rolę Nikodema odgrywa świetny Erick Avari, Mateusza - Paras Patel, Szymona - Shahar Isaac a w rolę Marii Magdaleny wcieliła się Liz Tabish. Warto podkreślić, że nie są to bardzo znani aktorzy, celebryci i może dlatego odgrywane przez nich postacie są bardzo wiarygodne, autentyczne.

Serial zebrał ponad 10 mln dolarów od 15 tys. inwestorów, dzięki temu mógł powstać. Można go obejrzeć korzystając z bezpłatnej aplikacji ,,The Chosen" (wersja na smartfony oraz iOS). Do tej pory odcinki wyświetlono ponad 54 mln razy, w 156 krajach na świecie. Odcinki są dostępne w 4 wersjach językowych: angielskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, a także w wersji z polskimi napisami. ,,The Chosen” ma ocenę 9.9/10 w amerykańskim serwisie IMDB.

Reżyser i pomysłodawca serii filmowej Dallas Jenkins w jednym z wywiadów powiedział ,,chcę ożywić historie, które słyszeliśmy już tyle razy, nie zmieniając ich (…) chcę by ,,The Chosen” był wiarygodny i wierny instancji Pisma Świętego”. Po obejrzeniu pierwszej edycji myślę, że mu się to udało. To bardzo dobry serial, który przybliża oglądającemu postaci biblijne jako zwykłych ludzi. Odnajdziemy trafnie uchwycone i przekazane przesłania Jezusa. Film wyjaśnia także wiele zawiłości, uogólnień do których jesteśmy przyzwyczajeni często z braku wiedzy specjalistycznej.

Jak podkreśla Karol Wyszyński, jedna z osób odpowiedzialnych za dystrybucję serialu w Polsce: „w Hollywood panuje jedna złota zasada - kto ma złoto, ten panuje; co oznacza, że środki finansowe wyznaczają realizację projektów. W tym kontekście serial The Chosen zrealizowany na podstawie prywatnych wpłat darczyńców uważam za ewenement na skalę światową, wręcz cud. W planach jest 2 sezon, który również będzie oparty na modelu finansowania społecznego, co dowodzi, że serial poruszył serca odbiorców ”.

/łb

 

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej