NASZ GŁOS PROPONUJE

2013/07/5
Wojciech Janicki

 

 

Dziesięć książek, które zepsuły świat, ponadto pięć innych, które temu dopomogły”

Homoseksualne „małżeństwa” adoptujące dzieci, katolicy wyrzucani z pracy za swoje przekonania, eutanazja na życzenie, aborcja dla każdego i w każdym momencie. Coraz większa kontrola państwa i urzędników, którzy wdzierają się w naszą prywatność, wszechogarniający relatywizm moralny, celebryci stający się wyznacznikami norm, postępujący nihilizm, degradacja rodziny i innych tradycyjnych instytucji. Dlaczego tak się dzieje? Czemu świat zwariował i pędzi w kierunku samozniszczenia? Takie i wiele podobnych pytań stawia sobie wielu w nas zszokowanych zmianami, które w zastraszającym tempie zachodzą na naszych oczach. Często nie potrafimy znaleźć na nie odpowiedzi, nie umiemy objąć zagadnienia, pojąć, jak to możliwe, że ludzie dają się tak łatwo omamić wizją Nowego, Lepszego Świata. Wydana przez „Frondę” pozycja pomoże zrozumieć, powiązać ze sobą i odnaleźć źródła tych rewolucyjnych zmian. Benjamin Wiker bierze do ręki książki, które odegrały ogromną rolę w zmienianiu naszej świadomości, w przemeblowywaniu świata. Są to pozycje znane, czytane, omawiane, stanowiące podstawę współczesnej myśli humanistycznej, filozoficznej, literaturoznawczej i politologicznej. „Książę”, „Rozprawa o metodzie”, „Lewiatan”, „Manifest komunistyczny”, „O pochodzeniu człowieka” itd. każdy podrozdział poświęcony jest jednej pozycji, kluczowej w dorobku danego filozofa. I choć nie każdego z nich uznamy, jak choćby Margaret Mead, czy Alfreda Kinsleya, za wielkie umysły, to jednak analiza ich „dzieł” uświadomi nam, jak znaczącą rolę odegrały te publikacje w postrzeganiu człowieczeństwa. Przechodząc przez kolejne lektury, uświadamiamy sobie, jak wielu z tych autorów-myślicieli, czasami nie zdając sobie z tego sprawy, gardziło istotą człowieczeństwa, religią chrześcijańską i jej normami. Zaskakujące jest jak często byli oni wojującymi ateistami i prowadzili nieuregulowane… życie seksualne. To właśnie te dwa aspekty, a także operowanie niesprawdzonymi faktami i narzucanie innym swoich wymysłów, często niepopartych szczegółowymi badaniami, są cechą wspólną licznych bohaterów książki Wikera. Popkultura, świat w którym żyjemy i który otacza nas ze wszystkich stron, żywi się ideami stworzonymi przez Machiavellego, Hobbesa, Darwina, Nietzschego czy Marsa, trawi je i w formie łatwo przyswajalnej papki przekazuje spragnionym wrażeń odbiorcom. „Dziesięć książek…” to demistyfikator sztucznego świata, który chce nam odebrać naszą wolność i narzucić swoje pseudowartości.

 

„Kościół katolicki i konwersja” i „Eugenika i inne zło” (Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu)

Gilberta Keitha Chestertona, to pokaz znakomitej erudycji, lekkości pióra, wciągającego gawędziarstwa i prawdziwej pasji polegającej na roztaczaniu piękna chrześcijaństwa w mrokach barbarzyństwa, które zdefiniowały XX wiek. Pierwsza pozycja jest formą opowiedzenia o własnym doświadczeniu „rozkochiwania się” w religii katolickiej i powolnego odchodzenia od anglikanizmu, poprzez stopniowe odkrywanie źródła nauki Jezusa Chrystusa i prawdy o Bogu, człowieku, życiu i świecie. Bez napuszenia, snobizmu i ustawiania po kątach swoich adwersarzy, Chesterton pokazu je ile przekłamań, jawnych f a ł s z e r s t w i bredni wyk o r z y s t u j e się do tego, żeby obrzydzić katolicyzm. Krok po kroku, ten znakomity myśliciel rozprawia się z często przekazywanymi z pokolenia na pokolenie kłamstwami, które uniemożliwiają wielu ludziom dotarcie do prawd wiary. Ten sam świat fałszu i obłudy zostaje nam jak na dłoni pokazany także w „Eugenice i innych złach”, gdzie angielski myśliciel uświadamia nam przerażające konsekwencje uznania części ludzi za gorszych od nas, mniej wartościowych, a przez to odzieranych z człowieczeństwa i godności. Chesterton ostrzega przed rezultatami zanegowania niepowtarzalności i świętości każdego ludzkiego życia.

 

G.K. Chesterton „Obrona wiary” FRONDA 2012 „Obrona wiary” to zbiór publicystyki G.K. Chestertona.

Lekkie pióro, ciepły humor i intelektualna przenikliwość sprawiają, że pisarz ten cieszy się niesłabnącą popularnością. Eseje zam i e s z c z o – ne w zbiorze traktują zarówno o rzeczach poważnych, jak z pozoru błahych. O każdej Chesterton ma do powiedzenia coś interesującego, umie bowiem spojrzeć z nieoczekiwanej perspektywy, jaką daje mu wiara chrześcijańska.

 

Petar Petrović (Polskie Radio)

 

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej