Nieoczywisty film. „Prorok” w rocznicę beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

2022/02/16
PROROK TLO 33
Fot. Fundacja Filmowa im. Maksymiliana Kolbe

Film „Prorok”, poświęcony postaci kardynała Wyszyńskiego, będziemy mogli zobaczyć w polskich kinach we wrześniu br., w okolicy rocznicy beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Taką informację podał w wywiadzie dla Radia „Civitas Christiana” reżyser Michał Kondrat.

„Prorok” to w pełni fabularna superprodukcja i zarazem debiut fabularny M. Kondrata. Film obrazuje okres z życia Prymasa Tysiąclecia, obejmujący lata 1956 – 1970, kiedy pierwszym sekretarzem KC PZPR był Wiesław Gomułka. Osią filmu jest konflikt pomiędzy Wyszyńskim a Gomułką. „Jest to mocno polityczny film.” – mówił Michał Kondrat – „Moim zdaniem był to bardzo trudny okres w życiu Prymasa i dlatego zdecydowałem się go pokazać”. Reżyser odniósł się do niełatwych, ale bardzo ciekawych wyzwań jakie stanęły przed ekipą filmową, by ukazać pewną rywalizację między Wyszyńskim a Gomółką, której eskalacja nastąpiła podczas równoległych obchodów rocznicy Tysiąclecia Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego. „Będzie zaskoczenie. To nie jest oczywisty film.” – zapewnił.

Zdjęcia do filmu są ukończone, do finiszu zbliżają się również prace postprodukcyjne. W nagraniach udział wzięło 5 tysięcy statystów. „Jest dużo efektów specjalnych. Pracujemy z wykorzystaniem oprogramowania stosowanego w Hollywood.” – opowiadał Kondrat. „To wszystko tworzy mocne, momentami wręcz kryminalne kino, które będzie trzymać w napięciu” – mówił reżyser. Podkreślił też, że stworzył film rzetelny historycznie i mający wartość edukacyjną.

Prowadzący rozmowę Piotr Sutowicz wyraził nadzieję, że dzięki sensacyjno-kryminalnym wątkom produkcja zdobędzie młodsze grono odbiorców i postać Wyszyńskiego stanie się mu bliższa.

Cała rozmowa do obejrzenia tutaj:            

Wywiad dostępny również na platformie Soudcloud:

Fotografie użyte we wpisie pochodzą z Fundacji Filmowej im. Maksymiliana Kolbe.

/mdk

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej