Niezwykle udany pokaz filmu w Lublinie

2023/02/23
proekcja lublin2 ScaleWidthWzgyMF0
Fot. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego

Kolejne emocjonalne i bardzo ciekawe spotkania zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego zaowocowały frekwencją i wyjątkowo miłą atmosferą. Obraz często bywa tym najskuteczniejszym przekaźnikiem wiedzy i historii, dlatego zorganizowaliśmy dwa pokazy filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy” dla młodzieży i dorosłych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Na tym spotkania się nie zakończyły, bowiem wiele wspomnień i kulisów realizacji zdjęć przekazał nam sam Bogdan Miszczak, autor i producent filmu w reżyserii Macieja Wójcika.

Jedną z auli KUL zapełnili po brzegi uczniowie szkół średnich z Lublina, Biłgoraja i Lubartowa. Konieczne było dostawienie krzeseł, frekwencja była znacznie wyższa niż zakładał organizator, co bardzo cieszyło. Film „Jako w niebie, tak i w Komańczy” to zapis pobytu Prymasa Wyszyńskiego w ostatnim z czterech miejsc uwięzienia. Czasem ważnym, trudnym i wyjątkowym z uwagi na dzieło, którego dokonał wówczas Prymas, gdzie zrodziła się chęć i konieczności zawierzenia Polski Matce Bożej, złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, powstał program Wielkiej Nowenny przygotowującej do millenium chrztu Polski. Swoją obecnością i czasem zaszczycił nas ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, Prorektor ds. Misji KUL , który skierował słowo do nas, a szczególnie do młodzieży. Kierujemy serdecznie podziękowania na ręce Księdza Profesora za życzliwość i okazaną pomoc.

Po obejrzeniu filmu swoimi wspomnieniami zza kulis kręcenia zdjęć podzielił się nasz gość Bogdan Miszczak. Oprócz ciekawostek z planu mogliśmy oczami wyobraźni przenieść się do Komańczy do klasztoru sióstr nazaretanek, zarówno do czasów bytności Prymasa, jak i czasów obecnych. Pan Bogdan, specjalnie pod kątem młodzieży, przedstawił historyczny zarys okoliczności i trudów z jakimi zmagał się Prymas Wyszyński w walce o wolność narodu polskiego. To dodatkowo wzmocniło przekaz i pozwoliło młodzieży szerzej i głębiej spojrzeć na ten trud i heroizm Prymasa i naszego narodu w walce z komunizmem.

Drugi pokaz odbył się po południu dla wszystkich zainteresowanych, których nie brakowało. Należy przyznać, że dla tej grupy film był wzruszający i stanowił przypomnienie tych ciężkich i wymagających lat naszej historii, znanej tak dobrze naszym odbiorcom. Wśród nich byli obecni przedstawiciele różnych instytucji, w tym Urzędu Miasta Lublin, stowarzyszeń, nauczycieli szkolnych i akademickich, katechetów oraz członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia oraz wielu innych współpracujących z nami organizacji, a przede wszystkim pasjonaci Prymasa. Czas spotkania z panem Bogdanem Miszczakiem po projekcji wypełnił zarówno jego przekaz do widzów, ale i pytania od nich. Co najważniejsze, goście dzielili się swoimi wspomnieniami lub doświadczeniem spotkania Prymasa Wyszyńskiego, co pozwoliło na przedłużenie ciekawych opowieści w formie świadectw na temat osoby Błogosławionego. Te spontaniczne wystąpienia zainspirowały nas do ich utrwalenia w Banku Świadectw gromadzonych w ramach projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Pokazy filmu, spotkanie z naszym gościem i rozmowy były niezwykle ważną, przebiegającą w bardzo ciepłej atmosferze integracją, co dla naszego Stowarzyszenia stanowi motywację do podejmowania kolejnych interesujących inicjatyw z uwagi na poszerzające się grono odbiorców.

Zorganizowanie kolejnego wydarzenia naszego Stowarzyszenia było możliwe dzięki temu, że działalność Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego sfinansowana została przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

/mdk

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jako w niebie, tak i w Komańczy #film religijny #Prymas Tysiąclecia #Wyszyński #Lublin #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #ks. prof. Mirosław Sitarz #Bogdan Miszczak #Komańcza #nazaretanki #KUL
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej