O Orszaku Trzech Króli 2022

2022/01/5
7 v2
Opracowane na podstawie materiałów organizatora

Orszak Trzech Króli w 2022 roku odbędzie się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć Uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry czy pozycji społecznej.

W betlejemskiej stajence zmieszczą się wszyscy, ubogi lud z pobliskich pastwisk oraz bogaci Mędrcy ze Wschodu, którzy przybywają z daleka, zmieszczą się zarówno prości pracownicy, jak i wykształceni władcy. Każdy z nas może przybyć do Zbawiciela z pokłonem i cieszyć się radością spotkania.

- takie zapewnienie otrzymujemy od organizatorów Orszaku Trzech Króli wchodząc na ich stronę internetową. Dzięki niej dowiadujemy się również, że wydarzeniu będzie towarzyszyła seria ciekawych inicjatyw, m.in.: 

  • Orszakowe Kolędowanie
  • Orszakowy Challenge Kolędowy – zbiórka dla Afryki!
  • Bieg Orszaku Trzech Króli (o długości 5 kilometrów)

oraz Konkursy Fundacji OTK, które już trwają:

  • Rodzinnym Konkursie Szopek
  • Konkurs Plastyczny, pt. "Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły. Wyśpiewują chwałę Bogu żywioły..."

Materiał organizatora

Warto przybliżyć sobie, ale i innym krótką historię powstania inicjatywy, jaką jest OTK. Orszak jest inicjatywą zapoczątkowaną przez Szkołę "Żagle" Stowarzyszenia Sternik, która przygotowywała jasełka z udziałem uczniów. W ciągu 4 lat, tj. od 2004 do 2008 roku, liczba chłopców uczących się w tej placówce wzrosła do 170, a na potrzeby wystawienia jasełek szkoła musiała wynająć teatr. Niestety, nawet to działanie nie pozwoliło wszystkim zainteresowanym na obejrzenie jasełek. Właśnie ta sytuacja była początkiem Orszaku trzech Króli (tak, trzech pisanymi z małej, bo co roku króli jest zdecydowanie więcej). Lata 2009-2010, to wytężona praca środowiska szkolnego Żagli. Na szczęście, już w 2011 roku, gdy 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy, wysiłki wszystkich przyniosły rezultat. Orszak przeszedł ulicami polskich miast, a w organizację włączyły się również inne placówki oświatowe.

Orszak przedstawia wydarzenie sprzed 2000 tysięcy lat. Niestrudzenie unika wplatania innych postaci historycznych mimo, że okoliczności często by temu sprzyjały. Jasełka mają być zawsze ewangeliczne, a jedynym ludowym elementem będą kolędnicy towarzyszący Gwieździe.

Istotą uczestnictwa w ulicznych jasełkach jest wspólne śpiewanie kolęd, bo to dzięki nim czujemy radość z narodzenia Chrystusa. Jest to również niezapomniany czas dla rodzin, które mogą spędzać ten czas z innymi rodzinami, a tym samym przeżyć Święto Epifanii w inny - szczególny sposób. 

Rosnąca liczba orszaków

Na stronie orszak.org znajdziemy dwie ważne informacje, jaką są stale rosnące liczby punktów orszakowych w całym kraju:

Co roku setki miejscowości organizowały Orszak Trzech Króli. W tym roku (2021) zmieniliśmy formułę i zamiast pojedynczych Orszaków w mieście umożliwiamy zorganizowanie dowolnej liczby mini Orszaków. Do 2500 punktów w całej Polsce (domów kultury, parafii, Kół Gospodyń i lokalnych stowarzyszeń) wysłaliśmy pakiety, a w nich 700 tysięcy koron, 300 tysięcy śpiewników, 350 tysięcy gazetek misyjnych i 300 000 nalepek, które będą wykorzystane do świętowania Epifanii w Mini Orszakach, czy Orszakach Kolęd lub rozdane jako pamiątka z tego święta.

oraz poza jego granicami: 

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruję, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału w Orszakach organizowanych w Waszych miejscowościach!

Źródło: orszak.org

/em

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. Działaczka społeczna. Grafik i inicjatorka wydarzeń kulturalno-religijnych.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Trzech Króli #Trzej Królowie #Uroczystość Objawienia Pańskiego #Orszak Trzech Króli
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej