Podróż po dziejach Polski

2023/11/13
Projekt bez nazwy5
Fot. Wydawnictwo Biały Kruk

Polska. Dwanaście wieków. Czy to kolejne wydawnictwo dla osób mocno interesujących się historią naszego kraju? Niekoniecznie. Wręcz przeciwnie. Moim zdaniem, ten album to świetna propozycja dla wszystkich, którzy nie uważają się za pasjonatów historii, ale chcą jeszcze lepiej poznać dzieje Polski i wzbogacić swoją wiedzę.

Album został wydany przez Wydawnictwo Biały Kruk w twardej oprawie i liczy 368 stron. Składa się z warstwy tekstowej oraz ilustracyjnej. Takie połączenie sprawia, że podróż, do której zapraszają autorzy publikacji, przebiega bardzo przyjemnie. A są nimi Adam Bujak oraz prof. Wojciech Polak. Pierwszy z nich to wybitny fotograf, który wielokrotnie był laureatem krajowych oraz zagranicznych nagród. Przez lata towarzyszył również papieżowi Janowi Pawłowi II, dokumentując na zdjęciach jego pielgrzymki. Natomiast drugi z autorów to historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Tytuł albumu może sugerować, że jest to kolejna pozycja dla wielbicieli historii, w tym przypadku historii Polski. Nie jest specjalnie zaskakujący, ale zgodny ze stanem faktycznym. Wspomniana wcześniej podróż przebiega przez dwanaście wieków w dziejach naszego kraju. Od wieku X do XXI. Muszę przyznać, że nie uważam się za wielbiciela historii, ale album przykuł moją uwagę. Głównie ze względu na zdjęcia, a jest tam aż 600 fotografii. Połączenie warstwy tekstowej z ilustracyjną było bardzo dobrym pomysłem. Czytelnik najpierw zostaje wprowadzony w dzieje danego wieku, a później ma możliwość oglądania fotografii budynków, obrazów, pomników, dzieł sztuki, ogólnie rzecz biorąc: miejsc lub przedmiotów, które są w jakiś sposób związane z konkretnym okresem w historii Polski.

Sporo lokalizacji, które można zobaczyć w albumie, już odwiedziłem. Wiele znam i kojarzę, bo mieszczą się w okolicy moich rodzinnych stron lub aktualnego miejsca zamieszkania. Ale jednak nie wszędzie byłem, dlatego podróż zaproponowaną przez autorów odbieram nie tylko jako propozycję lektury, ale również jako zaproszenie do wyruszenia w Polskę. Do zobaczenia tych miejsc, o których jest mowa w książce i których zdjęcia można tam obejrzeć. Nie masz pomysłu na krótki weekendowy wyjazd? Być może właśnie tu znajdziesz coś, co zachęci Cię do odwiedzenia konkretnej lokalizacji. Może będzie to fragment tekstu i jakaś ciekawa historia, a może do Ciebie, tak jak do mnie, przemówi któraś z fotografii?

Adam Bujak, Wojciech Polak, Polska. Dwanaście wieków, Biały Kruk, Kraków 2023

Tekst pochodzi z kwartalnika Civitas Christiana nr 4 / październik-grudzień 2023

 

/ab

Kamil Latuszek

Kamil Latuszek

Dziennikarz, członek Centrum Medialnego Civitas Christiana, twórca materiałów audiowizualnych i autor tekstów.

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Polska #Historia Polski #historia #książka #recenzja #Biały Kruk
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej