Podróże po kulturze: Gdzie wybrać się na początku 2024 roku?

2024/01/11
stale grut f5MWSw11jjo unsplash
Fot. unsplash.com

A może by tak nowy rok zacząć od wizyty w muzeum? Oto najciekawsze ekspozycje, które można odwiedzić na początku 2024 roku!

Nowosielski x2

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Nowosielskiego, w Warszawie obejrzeć można aż dwie wystawy poświęcone twórczości artysty. W warszawskiej Zachęcie do 4 lutego otwarta jest wystawa „Jerzy Nowosielski”, a w Zamku Królewskim w Warszawie do 3 marca „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”. Na tej drugiej zobaczymy dodatkowo dzieła m.in. Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Władysława Hasiora i Marii Jaremy. Obie wystawy prezentują twórczość tego artysty znanego z fascynacji ikonopisarstwem wielowątkowo, ukazując również wpływ Nowosielskiego na to, jak dzisiaj postrzegamy sztukę.

Zachęta

Zamek Królewski

Beksiński we Wrocławiu

Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku zorganizowała wystawę prac tego niesamowitego artysty w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1 (na parterze budynku IASE). Ekspozycji 45 oryginalnych obrazów towarzyszy wystawa multimedialna Human Condition Beksiński Multimedia Exhibition, w której skład wchodzą m.in. pokazy 3D. Jest to pierwsza od 30 lat wystawa prac tego artysty we Wrocławiu.

GoOut Beksiński we Wrocławiu

Immersyjny impresjonizm

Wystawa „Van Gogh & Friends” prezentuje nie tylko dzieła autora „Słoneczników”, ale również kultowe obrazy siedmiu innych wielkich artystów tego okresu – Claude Monet, Edgar Degas, Paul Gauguin, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Henri de Toulouse-Lautrec i Paul Signac. Nie jest to jednak wystawa w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, zwiedzający nie zobaczą bowiem ani jednej ramy. Do stworzenia tej ekspozycji użyte zostały nowe technologie, które pozwolą widzowi „zanurzyć się” w prace wielkich przedstawicieli impresjonizmu oraz postimpresjonizmu.

Wystawę przedłużono do 3 marca, a obejrzeć ją można w SOHO ART CENTER
w Warszawie. Jest to wystawa „wędrująca”, co oznacza, że należy wypatrywać, do jakiego miasta się przenosi.

Van Gogh & Friends

Zbiory Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Lwowskiego Muzeum Historycznego

Na Zamku Królewskim w Warszawie do 3 marca oglądać można „Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Wystawa prezentuje malarstwo i rzeźbę od XVII wieku po wiek XX, m.in. dzieła Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki czy Henryka Siemiradzkiego. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Lwowskiego Muzeum Historycznego, a zaprezentowane zostaną w zabytkowym wnętrzu Biblioteki Królewskiej.

Zamek Królewski

Na wspólnym łódzkim podwórku

Jedyna wystawa stała w tym zestawieniu, ale zdecydowanie warta uwagi. Muzeum Miasta Łodzi, które znajduje się w imponującym Pałacu Izraela Poznańskiego, oferuje kilka różnych wystaw, ja jednak zachwyciłam się szczególnie tą zatytułowaną „Na wspólnym podwórku”. Wystawa prezentuje życie przemysłowej metropolii sprzed 1939 roku, w której krzyżują się drogi wielu narodowości oraz wyznań.

Zwiedzający odwiedza gabinet carskiego urzędnika, poznaje łódzkie świątynie i synagogi, po drodze spotyka fabrykanta, zagląda do pracowni grawera i sklepu modystki, by przez prześwit bramy wjazdowej wejść na typowe miejskie podwórze, z którego udaje się do mieszkań łódzkich rodzin.

Podczas wizyty w muzeum zachęcam, żeby nie omijać zachwycających wnętrz Pałacu Izraela Poznańskiego, znakomicie odrestaurowane i zaaranżowane pomieszczenia pozwalają się przenieść w czasie!

Na wspólnym podwórku

Pałacowe wnętrza

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#muzeum #wystawa #Łódź #Wrocław #Jerzy Nowosielski #Warszawa #Zamek Królewski w Warszawie #zachęta #Podróże po kulturze #kultura #sztuka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej