Podróże po kulturze: Villa la Fleur - muzealnicza perełka pod Warszawą

2023/02/28
333599195 936691073991582 1209080884090528944 n
Fot. Rafał Bilicki

Malarstwo, rzeźba, rysunek i grafika rodem z Montparnasse'u tylko 17km od Warszawy? Prywatne zbiory Marka Roeflera prezentowane w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej zawierają dzieła polskich i żydowskich artystów, przedstawicieli École de Paris, a to wszystko w zachwycającym i niezwykle klimatycznym budynku.

Dodatkowo do 12 marca fani Art Déco znajdą w Villi la Fleur prawdziwą gratkę. Trwa tam wystawa poświęcona Tamarze Łempickiej - niekwestionowanej królowej tego stylu. Ekspozycja przeprowadza nas przez życie polskiej artystki nie tylko przy pomocy wybranych dzieł jej autorstwa, ale też prezentując kontekst historyczny, geograficzny, kulturowy, prywatny. Obok prac Łempickiej znajdziemy rysunki, obrazy, rzeźby innych twórców danego okresu, a nawet meble czy akcesoria należące do samej malarki.

Po Lublinie i Krakowie, gdzie dorobek Tamary był prezentowany w ubiegłym roku w Muzeach Narodowych, mamy szansę obejrzeć pokaz kunsztu artystki, a także poznać chociaż odrobinę tę ekscentryczną postać w pięknym budynku prywatnego muzeum.

x.com
 
x.com

 

Nie tylko Łempicka

Może jak wielu innych odwiedzających, zawitałam do Konstancina-Jeziornej ze względu na kolejną głośną wystawę polskiej malarki. Ku mojemu zaskoczeniu odkryłam, że Villa la Fleur oferuje o wiele więcej. Piękne twarze "księcia Montparnasse'u", modernizm Meli Muter, niezwykłe kolaże Alicji Halickiej, folklor Zofii Stryjeńskiej... Wymieniać można w nieskończoność. Polecam jednak po prostu samemu to zobaczyć.

Marek Roefler zaczął tworzyć kolekcję dzisiaj prezentowaną w Muzeum Villa la Fleur w latach 90. Początkowo interesowała go twórczość polskich artystów tworzących w XIX wieku. Ostatecznie fascynacja kolekcjonera skupiła się na przedstawicielach École de Paris (Szkoły Paryskiej), czyli artystach pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej, pracujących na Montparnassie.

x.com

Do XIV dzielnicy stolicy Francji zjeżdżali w pierwszej połowie XX wieku artyści z całego świata, wielu z nich pochodzenia żydowskiego. To właśnie w pracowniach i kawiarniach Montparnasse'u tworzyli wśród wielu innych Pablo Picasso, Amadeo Modigliani, Diego Rivera, Marc Chagall. W tym miejscu narodził się kubizm, fowizm, ekspresjonizm i postimpresjonizm.

Wraz z tymi światowymi legendami świata artystycznego tworzyli również Polacy. Wiele bardzo znanych i tych mniej popularnych prac możemy podziwiać właśnie w Konstancinie-Jeziornej.

x.com x.com

 

Budynek

Warta uwagi jest też sama siedziba muzeum. Dwa budynki ekspozycyjne oddzielone są parkiem rzeźb, w którym znajdziemy dzieła m.in. Jana Lamberta-Ruckiego czy Xawerego Dunikowskiego. Do ekspozycji należą również kolekcja rzeźby szkoły zakopiańskiej oraz rzemiosło artystyczne oraz meble w stylu Art Déco. Muzeum posiada również bibliotekę, której zbiory dostępne są w celach badawczych.

x.com

Zabytkowa willa powstała w 1906 roku, a odrestaurowana w 2009 roku została udostępniona zwiedzającym rok później. Drugi, przeszklony budynek oddano do użytku muzealnego w 2021 roku. Cała okolica jest urokliwa, uliczki dookoła pełne pięknych, nierzadko oryginalnych rezydencji. W podwarszawskim miasteczku z łatwością można odpocząć od hałasu. Niedaleko muzeum znajduje się park, a wkoło nie brakuje zieleni.

Wszystkie informacje odnośnie wizyty znajdziecie TUTAJ

Zdjęcia dzieł w galerii pochodzą z materiałów Muzeum Villa la Fleur (www.villalafleur.com).

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#sztuka #muzeum #malarstwo #kultura #Konstancin #Villa la Fleur
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej