Premiera! „Wyszyński. Narodziny nowego człowieka” - nowa książka Instytutu Wydawniczego PAX!

2021/05/28
Baner Wyszynski ecivitas
grafika: Mateusz Mierzejewski

Dziś ukazała się pełna mocy premiera Instytutu Wydawniczego PAX! Z lektury dowiesz się, że każde pozorne trudności to szansa na sukces, a najważniejsza jest bliskość i miłość Boga.

Jesteśmy w przededniu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, a właśnie dziś, 28 maja, przypada 40. rocznica śmierci. Naszą premierą wpisujemy się i w spontaniczną radość z nadchodzącego wyniesienia na ołtarze Prymasa Tysiąclecia, i w obowiązek pamięci o Jego zasługach.

Jedną z koronnych zasług niewątpliwie była mądrość, ale nie jako obiektywne zjawisko, ale jako dar, którym kardynał Wyszyński potrafił i chciał się podzielić. Cóż mądrego wynika z Jego nauczania? – Na to pytanie świetnie odpowiada książka „Wyszyński. Narodziny nowego człowieka” autorstwa o. Zdzisława Kijasa.

Autor przygląda się kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w czasie jego internowania: jaką drogę wewnętrzna przeszedł i jak udało mu się, dzięki wierze, „narodzić się” na nowo; z nową siłą i pomysłami. Kijas dotyka takich kwestii jak: modlitwa, obecność Chrystusa w cierpieniu, wolność i praca, czyli elementów, z których utkane są dni wierzącego człowieka. Czas uwięzienia, zaplanowany przez władze komunistyczne jako eliminacja Prymasa z życia Kościoła, obfituje w niezwykłą podróż duchową. Wyszyński zaczął wówczas inaczej postrzegać i rozumieć siebie samego, ale też Pana Boga. Spostrzegł, jak ważne jest czujne rozróżnianie rzeczy istotnych i nieważnych.

Ważnym zagadnieniem, poruszonym na łamach książki, jest czas ciemności i światła, czyli to, co autorzy mistyczni określają jako noc ducha. To ona stanowi punkt wyjścia do prawdziwej wolności, przemiany wewnętrznej. Szczerze zachęcam czytelników do podjęcia wyzwania prześledzenia tej walki, z której Prymas Wyszyński wyszedł jako zwycięzca i to w mistrzowski sposób.  

 

„Wyszyński. Narodziny nowego człowieka”

o. Zdzisław Józef Kijas

Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 2021

  

Książkę można zamowić pisząc na adres: zamowienia@civitaschristiana.pl

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#o. Zdzisław Kijas #pax #Wyszyński #Prymas Tysiąclecia #IW PAX #kardynał Stefan Wyszyński
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej