Emilia Bernaciak: Recenzja oratorium „Soli Deo per Mariam – Historia Prymasa Wyszyńskiego”

2021/07/5
wyszynski
Źródło: Instytut Maryjny

Oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim to opowieść o wartościach, walce i nauce, którą mamy czerpać ze świadectwa jego życia. Autorem Libretta jest ks. Tadeusz Golecki, który stanął przed trudnym zadaniem wybrania dziesięciu obrazów z życia Prymasa Tysiąclecia i opisania ich tak, by słuchacz przez słowo i muzykę mógł poznać historię i znaczenie ideałów Prymasowskich. Koncert został zarejestrowany i wydany w formie wideo, co daje możliwość wielokrotnego rozważania. Nasze Stowarzyszenie jest jednym z jego partnerów.

„Soli Deo per Mariam” - Samemu Bogu przez Maryję - to hasło, które było zawołaniem biskupim Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Znajduje się ono w tytule Oratorium, a także je rozpoczyna. Tworzy pewną klamrę kompozycyjną i wraz z trwaniem koncertu, wprowadza słuchacza w sens, który się za nim kryje. Utwory przeplatają się z narracją Jerzego Króla, który opowiada historię Prymasa i dopełnia znaczenie treści zawartej w pieśniach. W samej muzyce napisanej przez Piotra Pałkę i Huberta Kowalskiego występuje wiele nawiązań do tradycyjnych pieśni, takich jak „Bogurodzica” czy „Mazurek Dąbrowskiego”. Jest to doskonałe ujęcie tradycyjnych wartości, które reprezentował Prymas Wyszyński.

Podczas trwania koncertu można poczuć, jakby przechodziło się pewną drogę. Zaczyna się ona od uwielbienia Maryi, prowadzi dalej przez modlitwę do niej, oddaniu się w jej opiekę. Następnie podkreślona zostaje wartość miłości do Ojczyzny, nieugięcie w wierze, zawierzenie się Jezusowi w trudach i przeciwnościach.

Jest to historia każdego chrześcijanina, jednak wsłuchując się w teksty z przemówień czy wspomnień Kardynała Wyszyńskiego, można sobie uświadomić, jak wiele trzeba czasem poświęcić w obronie i rozwoju tych wartości. Pomimo wyboru tylko dziesięciu wydarzeń z życia Kardynała Wyszyńskiego, koncert zmusza do refleksji, jednocześnie nie daje słuchaczowi chwili na rozproszenie ze względu na energie płynącą z utworów, gry orkiestry i mocy głosów chóru i solistów.

Pierwsze Oratorium zostało zagrane w 2017 roku z okazji 300. Rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie wybrzmiało na Jasnej Górze w 2018 roku, gdzie zostało nagrane w formie wideo i wydane w 2021 roku z okazji Beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Płyta zawiera wideo koncertowe, a także dodatek, którym jest opowieść o tym, skąd zrodził się pomysł na Oratorium i jak powstawało. Zawiera wywiady z kompozytorami, twórcą Libretta, a także pomysłodawcami całego Oratorium.

Zapowiedź koncertu można obejrzeć na kanale Youtube TV Instytutu Maryjnego pod linkiem: https://youtu.be/AXJA0I5WifI

/eb

 

Bernaciak

Emilia Bernaciak

Dziennikarz, realizator dźwięku. Redaktor w Radio Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kardynał wyszyński #Wyszyński #soli deo per mariam #oratorium #Prymas Tysiąclecia #koncert #tadeusz golecki #piotr pałka #hubert kowalski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej