„The Saints”, czyli filmowa opowieść Martina Scorsese o najodważniejszych świętych

2024/11/20
Zrzut ekranu 2024 11 20 151006
Fot. Fox Nation/youtube.com, Martin Scorsese Presents: The Saints Official Trailer Streaming Nov. 17th

Podczas ekskluzywnego pokazu 14 listopada w Nowym Jorku zaprezentowano nowy serial „The Saints”, którego pomysłodawcą i autorem jest Martin Scorsese.

Seria „The Saints” rozpoczyna się inspirującą opowieścią o św. Joannie d'Arc. Z opublikowanych materiałów możemy się dowiedzieć, że bohaterami kolejnych odcinków jest św. Jan Chrzciciel oraz św. Sebastian. Bohaterem jednego z odcinków jest także polski franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe, męczennik zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Docelowo seria ma się składać z 8 części, a bohaterami kolejnych odcinków będzie Franciszek z Asyżu, Tomasz Becket, Maria Magdalena, Mojżesz Etiopczyk.

Z pierwszych informacji możemy się dowiedzieć, że serial zrealizowany jest bardzo sugestywnie i na wysokim poziomie profesjonalizmu zdjęciowego i reżyserskiego. W niektórych odcinkach wykorzystano archiwalne zdjęcia i materiały filmowe (z pewnością dotyczy to filmu o św. Maksymilianie Kolbe), ale obserwatorzy zwracają uwagę, że obraz zaprezentowany przez Martina Scorsese jest adresowany raczej do widzów dorosłych.

Martin Scorsese nigdy nie krył się z tym, że chrześcijaństwo stanowi dla niego ważną część jego życia. W 2023 roku, przygotowując się do nowych projektów artystycznych, Martin Scorsese odwiedził zakon dominikanów w San Clemente w Rzymie. To doświadczenie, jak sam przyznał, pogłębiło jego zrozumienie wiary i jej skomplikowanej natury w życiu współczesnych ludzi. Później przyszło spotkanie z papieżem Franciszkiem, po którym zrodził się zamysł stworzenia nowego dzieła filmowego o postaci Jezusa Chrystusa. Warto w tym momencie przypomnieć o książce, która niedawno ukazała się także na polskim rynku. „Dialogi o wierze” to zapis prowadzonych od 2016 r. rozmów między Martinem Scorsese a jezuitą Antonio Spadaro. W książce z właściwą sobie wrażliwością na tajemnicę autorzy dotykają tematów duchowości, łaski i zbawienia. Scorsese, wspominając swoje młodzieńcze wyczulenie na sacrum, przedstawia też problemy nurtujące go dzisiaj, pyta między innymi o zło drzemiące w każdym z nas i o możliwość spotkania Jezusa jako Kogoś bliskiego, obecnego w codzienności.

Scorsese, który zdobył Oscara za najlepszą reżyserię za swoje arcydzieło z 2006 roku pt. „Infiltracja”, podejmował temat wiary w takich dziełach jak „Milczenie” i „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Ten ostatni, jak żartował, był „zakazany przez wszystkich”. Filmowiec powiedział, że czuł się szczególnie zobowiązany do ożywienia najodważniejszych świętych w historii.

Uroczystej premierze serialu towarzyszyła dyskusja panelowa, którą moderował sam Scorsese. „Nie wierzyłem, że to możliwe” – powiedział Scorsese publiczności na żywo, wyjaśniając, że pomysł na projekt zrodził się pierwotnie siedem lat temu, chociaż „zawsze” chciał go zrealizować.

Reżyser powiedział także, jak ważne jest, by rzucać światło na tych świętych dla przyszłych pokoleń, przenosząc fragmenty przeszłości do teraźniejszości i przyszłości.

Być może fakt, że są święci, byli świętymi i nadal są świętymi, jest czymś, co nasze najnowsze pokolenie traci. Ponieważ nie żyjemy z nimi. Więc pomyśleliśmy, że to dobra próba, by spróbować zrozumieć, czym to jest i czym naprawdę jest wiara – powiedział reżyser.

Dorastałem, praktycznie mieszkając w starej katedrze św. Patryka w centrum miasta, kontemplując, medytując nad tymi posągami świętych, różnymi świętymi i zastanawiając się nad ich historiami – wyjaśnił Scorsese. – Kim jest święty? Czy jest czymś nadludzkim? Czy mogą osiągnąć coś łatwiejszego niż my, ponieważ jesteśmy ludźmi? Zrozumiałem: Nie. Chodzi o to, że są ludźmi.

Podczas spotkania Scorsese mówił także:

Miałem wrażenie, że wiele osób próbuje znaleźć religię poza religią… niektórzy inwestują swoją energię w politykę i sprawiedliwość. Ogólnie rzecz biorąc, wiem, że istnieje strach przed religią, przed intymnością wiary.

Podsumowując pokaz pierwszych odcinków podczas dyskusji twórca filmu powiedział:

Więc myślę, że przesłanie jest takie: widzieliśmy radykalną miłość, radykalne odkupienie i radykalną akceptację. Używam terminu „radykalny”, ponieważ te rzeczy zawsze są objawieniem; aby to zrobić tj. kochać innych, musisz się odsłonić. Musisz zaryzykować porażkę, zażenowanie i odrzucenie.

Serialowi towarzyszy krytyka zanim pojawił się na ekranach. Pretekstem jest producent i dystrybutor. Obraz wyprodukowała i emituje w kanale streamingowym stacja Fox Nation, krytykowana przez wiele środowisk liberalnych za rzekome sprzyjanie Donaldowi Trumpowi oraz poglądom ksenofobicznym i teoriom spiskowym.

Serial „The Saints” będzie na razie emitowany wyłącznie w USA od 17 listopada do okresu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w przyszłym Roku Jubileuszowym 2025.

Źródła: foxnews.com, youtube.com

 

/ab

Maciej Szepietowski

Maciej Szepietowski

Prawnik, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Civitas Christiana", Dyrektor Instytutu Katolickiej Nauki Społecznej Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej