Bł. Edmund Bojanowski - wychowawca na nasze czasy

2023/09/22
CCH 9198
Fot. Marta Karpińska

Autor integralnej metody wychowawczej, którą przetłumaczono na 8 języków, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dziedzictwo, które zostawił po sobie beatyfikowany w 1999 roku przez Jana Pawła II błogosławiony Edmund Bojanowski nie traci na aktualności.

Świadczy o tym m.in. fakt, iż jego myśli o wychowaniu dziecka do wiary, wychowaniu, które musi zacząć się w rodzinie, zostały ponownie zredagowane, tym razem w formie katechizmu. Ks. dr hab. Andrzej Kiciński, prof. KUL, kierownik Katedry Katechetyki Szczegółowej i Współczesnych Form Przekazu Wiary w Instytucie Nauk Teologicznych KUL, podjął się redakcji "Katechizmu według bł. Edmunda Bojanowskiego".

"Porozmawiaj z dzieckiem". Po prostu, myślisz, że to jest takie proste? (...) Porozmawiać z dzieckiem, gdy cierpi, gdy ktoś zrobił mu krzywdę lub gdy ja mam po prostu zły dzień. Od czego zacząć, jak złapać kontakt? Co więcej - jak zaciekawić go sprawami wiary w czasach, gdy coraz więcej osób żyje jakby Boga nie było? Katechizm, który mi dałeś, jest pełen opowieści, prostych historii, które każdy mógłby sobie wymyślić, ale tego nie robimy. Rozmawiamy o polityce, o cenach cukru i co tam słychać tak ogólnie. Bojanowski natomiast ze wszystkiego, co widzi, tworzy gawędy, jakby siedział przy ognisku. Potem zaczyna zagadywać, a wszystko zaczyna się od prostych pytań, które nie brzmią jak egzamin, lecz lekcja zwyczajności - to ilustracja zwykłej rozmowy - powiedział ojciec wielodzietnej rodziny po lekturze "Katechizmu". Wypowiedź tę cytuje autor publikacji we wstępie.

Warto dodać, że publikacja w redakcji ks. prof. Kicińskiego jest skierowana do rodziców i wychowawców. Jest pomyślany jako pomoc w przekazaniu

Edmund Bojanowski, pochodzący ze szlacheckiej rodziny, był człowiekiem bardo wykształconym. Dom błogosławionego odwiedzały elity ówczesnej Polski, w tym Adam Mickiewicz. Edmund jednak postanowił poświęcić swoje życie edukacji i wychowaniu dzieci z terenów wiejskich. Wiedział jednak, że pierwszym krokiem musi być wykształcenie kadry nauczycielskiej. Tak właśnie wiejskie dziewczyny, które bł Edmund szkolił, utworzyły późniejsze Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, znanych teraz również jako Służebniczki Starowiejskie oraz Służebniczki Dębickie.

Siostry po dziś dzień kultywują dziedzictwo, które zostawił im założyciel zgromadzenia. "Katechizm", a także opowiadania, gry i zabawy oraz metodologię wychowawczą według bł. Edmunda Bojanowskiego można pobrać bezpłatnie z Repozytorium Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego

Ochronić wychowując. Przewodnik metodyczny do „Programu wychowania przedszkolnego według koncepcji pedagogicznej bł. Edmunda Bojanowskiego”

Gry i zabawy według notatek bł. Edmunda Bojanowskiego

Opowiadania według notatek bł. Edmunda Bojanowskiego

"Edmund Bojanowski - święty na nasze czasy"

Również Tomasz P. Terlikowski podjął się opisania życiorysu i tego, co pozostawił po sobie Edmund Bojanowski. Publikacja wydana przez Instytut Wydawniczy PAX ukazała się w 2015 roku.

Założyciel zgromadzenia sióstr służebniczek jest postacią fascynującą ze względu na drogę, jaką – od zaangażowania patriotycznego przez charytatywne aż do ściśle religijnego – prowadził go Bóg. Na każdym z tych etapów pozostawał człowiekiem głębokiej wiary i szczerym patriotą, dlatego jego życiorys może być przykładem pięknego zjednoczenia polskości z katolicyzmem.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją: https://iwpax.pl/duchowosc/571-tomasz-p-terlikowski-edmund-bojanowski-swiety-na-nasze-czasy.html

 

/ab

CCH 6750 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bł. Edmund Bojanowski #Instytut wydawniczy pax #książka #wychowanie #wychowanie młodych do wartości
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej