Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia

2024/03/26
JP2
Fot. YouTube / Civitas Christiana TV

W ramach cyklu wykładów „Jan Paweł II zapomniany?” w Koszalinie gościła Ewa K. Czaczkowska - historyk, dziennikarka, publicystka i biografistka, autorka licznych książek, min. „Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia”.

22 listopada 1981 roku Jan Paweł II w Collevalenza w Umbrii, 200 km od Rzymu. To był jego pierwszy wyjazd poza Wieczne Miasto od czasu zamachu na jego życie. Odwiedził Sanktuarium Miłości Miłosiernej, gdzie spotkał się z Matką Speranzą. Powiedział wtedy publicznie: „Od samego początku mojej posługi Piotrowej w Rzymie uważałem, że głoszenie tego orędzia [Miłosierdzia Bożego - mdk] to moje szczególne zadanie. Wyznaczyła mi je Opatrzność Boża w dzisiejszej sytuacji człowieka, Kościoła i świata. Rzec by można, że to właśnie ta sytuacja wyznaczyła mi to orędzie jako moje zadanie przed Bogiem.”

Karol Wojtyła wiedział, że głoszenie orędzia o Bożym Miłosierdziu jest jego najważniejszym zadaniem na długo przedtem zanim został papieżem. W latach 50-tych, gdy ten kult był przez Święte Oficjum zakazany, on odprawiał nabożeństwa w Łagiewnikach i pisał pozytywnie do Watykanu o objawieniach s. Faustyny Kowalskiej. Jako metropolita krakowski ostrożnie, ale konsekwentnie, działał w kurii watykańskiej na rzecz zniesienia zakazu. Kiedy wykonał to zadanie, został papieżem, by głosić całemu światu, że Bóg jest miłosierny.

Zapraszamy na wykład:

 

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Paweł II zapomniany #Ewa Czaczkowska #miłosierdzie Boże
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej