Maryjo, okaż się nam Matką. Spotkanie z Anną Rastawicką

2024/04/24
CCH 3273
Fot. Emilia Bernaciak

Za nami pierwsze z cyklu comiesięcznych spotkań Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" - Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, które realizowane są przy ul. Wspólnej 25 w Warszawie. 23 kwietnia gościliśmy wyjątkowych gości z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego: Panią Michalinę Jankowską - Dyrektor Instytutu, Panią Iwonę Czarcińską oraz prelegentkę Panią Annę Rastawicką.

Pani Anna Rastawicka należała do grona najbliższych współpracowników kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tematem spotkania było nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego zawarte w publikacji "Maryjo, okaż się nam Matką". Czytania na maj i nie tylko, które zawierają rozważania o Kościele na podstawie słów kardynała Wyszyńskiego. Temat jest bardzo aktualny w kontekście hasła programu duszpasterskiego w  Kościele "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". 

Uczestnicy spotkania zapoznali się z wybranymi myślami naszego Patrona, które w kontekście obecnych czasów są bardzo aktualne:

Nieraz ludzie mówią: Występuję z Kościoła. Cóż z tego, skoro Kościół z Ciebie nie wystąpił, chociaż Ty z niego wystąpiłeś! To jest złudzenie, że człowiek może wystąpić z Kościoła, tak jak przełożyć nogę przez próg. Nie można wystąpić z Kościoła, opuścić Kościoła, bo Kościół jest nierozerwalnie związany z moją osobowością, która przez chrzest niesie w sobie Ojca, Syna i Duch Świętego. Dlatego Kościół się za mną wlecze, a raczej ciągle się we mnie wlecze  i nieustannie we mnie trwa. Jest w każdym działaniu [...] wszędzie noszę za sobą - Kościół, i to powszechny. Dlaczego? Ponieważ wszystko, co Kościół  w istocie swej posiada, jest we mnie.

W wystąpieniu Pani Anny Rastawickiej znalazły się także bardzo aktualne słowa Prymasa Tysiąclecia poświęcone obronie życia, które nie podobały się ówczesnej władzy, a zapewne także i dzisiejszej.

Przed wystąpieniem przedstawiliśmy relację z dotychczasowych działań Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, ale celem samego spotkania było także zaplanowanie kolejnych działań mających na celu przybliżanie nauczania i osoby bł. Stefana Wyszyńskiego. Kolejne spotkanie organizowane przez Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się 17 maja.

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem spotkania:

 

/mdk

Sulek v2

Marcin Sułek

Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Kolekcjoner pamiątek związanych z Prymasem Tysiąclecia.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #Prymas Wyszyński #Anna Rastawicka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej