Święty ponadczasowy - o. Maksymilian Maria Kolbe

2022/07/21
str 35
Fot. Barbara Kubicka

Ostatnio między innymi dzięki Panów zaangażowaniu udało się wznowić po czterdziestu latach, nakładem Instytutu Wydawniczego PAX, książkę Myśli i rozważania św. Maksymiliana Marii Kolbego. Skąd potrzeba, aby ta publikacja została wznowiona i w jaki sposób udało się osiągnąć ten cel?

Janusz Parada: Ja i kolega jesteśmy mieszkańcami Zduńskiej Woli – miasta, gdzie urodził się św. Maksymilian. Tutaj był jego dom rodzinny, w którym dziś mieści się muzeum. Tutaj był ochrzczony, bierzmowany, odprawiał mszę prymicyjną. Jako że jesteśmy z tego samego miasta, co św. Maksymilian, to od lat staramy się promować tę postać, naszego rodaka. Od pierwszego wydania Myśli i rozważań w 1982 roku minęło już wiele lat. Ja tę książeczkę miałem. Bardzo mi się podobała. W zeszłym roku, w 80. rocznicę śmierci św. Maksymiliana, chcieliśmy namówić Instytut Wydawniczy PAX do wznowienia tej publikacji, ale trochę za późno się do tego zabraliśmy i nie udało się tego zrobić. Ponowiliśmy starania w tym roku, na który przypada 40. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana. Tym razem, po namowach i przy wsparciu Stowarzyszenia Gmin Maksymilianowych, udało się dopiąć celu. Stowarzyszenie wsparło inicjatywę finansowo, ale cały ciężar tego przedsięwzięcia wziął na siebie Instytut Wydawniczy PAX.

Zdzisław Wawrzyniak: My, jako Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Zduńskiej Woli, mamy św. Maksymiliana za patrona. Staramy się go pokazywać i promować, bo naszym zdaniem, mało się o nim mówi. Jest to święty, który jest ponadczasowy, ale mało znany. W 2019 roku udało nam się wydać płytę z wirtualnym spacerem po Muzeum Urodzenia. Dlatego kolejną inicjatywą były starania o wznowienie wydania książki Myśli i rozważania. Cieszymy się, że udało się to osiągnąć w 40. rocznicę kanonizacji.

Książka Myśli i rozważania św. Maksymiliana zawiera fragmenty przemówień i pism ojca Kolbego, m.in. o kształtowaniu świętości, szczęściu i relacji z Maryją. Co, Panów zdaniem, szczególnego jest w tym zbiorze?

Janusz Parada: Książka zawiera myśli i rozważania św. Maksymiliana i mimo że została wydana tyle lat temu, to nadal zachowuje wielką aktualność. Są tam naprawdę wartościowe maksymy, które w życiu prywatnym, rodzinnym i społecznym się sprawdzają. Tak że warto z niej skorzystać. Czasami ktoś powie, że św. Maksymilian tyle lat już nie żyje, ale to był normalny człowiek z krwi i kości, który doszedł do świętości swoją pracą i całym życiem. To dobry wzór do naśladowania. Postać Maksymiliana w dzisiejszych czasach, kiedy mamy wojnę na Ukrainie, nabiera nowego znaczenia: święty zginął podczas wojny, dlatego warto przypomnieć tę postać.

Zdzisław Wawrzyniak: Myśli, które zostały zawarte w tej książce, nie straciły nic na wartości. One wręcz jeszcze bardziej pobudzają do refleksji. Jeżeli ktoś chce poznać życie i duchowość ich autora, to powinien sięgnąć do tej publikacji. Był to człowiek, który wybiegał do przodu i przerastał swoje czasy. Dla wielu był niezrozumiały. Dopiero teraz odkrywamy jego myśli, które są naprawdę budujące.

Od wielu lat są Panowie zaangażowani w organizację Dni Świętego Maksymiliana w Zduńskiej Woli. Czy promocja wznowionej książki znajdzie się w tegorocznym programie?

Zdzisław Wawrzyniak: Promocja książki odbędzie się 20 czerwca z udziałem ks. bp. Wiesława Meringa w Bazylice Mniejszej w Zduńskiej Woli. Kolejną promocję książki chcemy zorganizować w październiku, w okolicach rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana. To wydarzenie chcemy przygotować w domu kultury, z większym rozmachem.

Janusz Parada: Tak, w tym roku będzie już 26. edycja Dni Świętego Maksymiliana. Zwykle odbywają się one w październiku, w miesiącu kanonizacji i dni miasta Zduńskiej Woli. Plan dopiero się kształtuje, a sama promocja książki na pewno się odbędzie.

Czy mają Panowie ulubiony cytat lub myśl św. Maksymiliana?

Janusz Parada: Moim ulubionym cytatem jest akurat cytat z książki Myśli i rozważania: „Dobrze spełniać to, co ode mnie zależy, a dobrze znosić to, co ode mnie nie zależy. To jest cała doskonałość i źródło prawdziwego szczęścia na ziemi”.

Materiał z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 3 | lipiec - wrzesień 2022  

/em

Tomasiak Ula

Ula Rychlik

Teolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #3-2022 #wywiad #Janusz Parada #Zdzisław Wawrzyniak #Urszula Tomasiak #e-civitas #IW PAX #Instytut wydawniczy pax
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej