Helena Kmieć - pośród wielu, którzy oddali życie

2021/3/24
20542 1498851541 84501900

24 marca jest Dniem Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy - Świadków Wiary i Męczenników. Jak podało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, dzień ten został ustanowiony w 1993 roku z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech na pamiątkę męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salwadoru, św. Oskara Romero.

Niestety, tragiczne wydarzenia związane z misjonarzami to nie tylko fakty historyczne, ale również teraźniejszość. Według Agencji Fides, w samym 2020 roku na całym świecie zostało zamordowanych 20 misjonarzy – kapłanów, osób zakonnych i świeckich. Dla tego 24 marca wspominamy misjonarzy, którzy zginęli i nadal giną na misjach. Pośród wielu, którzy oddali życie w ostatnich latach, jest też śp. Helena Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator, która w 2017 r. zginęła w Boliwii, mając zaledwie 26 lat. W tym samym roku Kapituła Ogólnopolskiej Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia im. Wł. Pietrzaka, obok Sanktuarium na Jasnej Górze i J.E. Ks. Bp. Wiesława Meringa, ordynariusza Diecezji Włocławskiej, Pietrzakowym Laurem uhonorowała pośmiertnie tragicznie zmarłą wolontariuszkę.

Była dziewczyną wysokich lotów, a takiego spojrzenia bardzo nam dziś potrzeba. Nie bała się wyzwań, dlatego otrzymane od Boga talenty rozwijała tak wszechstronnie.

wspominał ks. prał. Ślusarczyk pośmiertnie uhonorowaną. Podczas uroczystości był odczytany list skierowany do zgromadzonych  przez panią premier Beatę Szydło. Również tam był fragment poświęcony Helence:

W poczuciu ogromnej straty pochylamy się dziś nad przepełnionym entuzjazmem i świadectwem życiem wolontariuszki (…) Jej życiowe decyzje pozostaną dla nas symbolem bezinteresownej służby bliźniemu i połączenia niezwykłej wrażliwości z odwagą głoszenia Ewangelii.

Uroczysta Gala, podczas której uczestniczyli rodzice tragicznie zmarłej poruszyła wszystkich obecnych, którzy w życiu i śmierci wolontariuszki dostrzegli światło żywej wiary w Boga i świadectwa, nie cofającego się nawet przed oddaniem życia.

/mwż

wywiad 2

Tomasz Nakielski

Przewodniczący Rady Fundacji ''Civitas Christiana''.

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej