2 czerwca rozpoczął się dwudniowy finał 18. Konkursu Biblijnego

2014/6/2

Zwycięzcy etapów diecezjalnych XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej spotykają się 2 i 3 czerwca 2014 w Niepokalanowie, by stanąć do ostatecznych eliminacji w tegorocznej edycji.

Stawka konkursowych nagród jest wysoka, rozgrywa się bowiem o indeksy, uprawniające do podjęcia studiów bez egzaminów wstępnych w 11 renomowanych uczelniach  wyższych. Najlepsi będą mogli wybierać spośród 14 ciekawych kierunków studiowania, takich jak: teologia, kulturoznawstwo, italianistyka z elementami chrześcijaństwa, dziennikarstwo i komunikacja społeczna (z półrocznym stypendium!), pedagogika, socjologia, czy filologia polska i inne . Laureaci pierwszych miejsc wybiorą się także wraz z opiekunami na pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz do Rzymu. Czekają na nich również atrakcyjne upominki książkowe i prenumeraty katolickich czasopism, w tym roczna, od wydawcy miesięcznika “Biblia krok po kroku”.

W finale bierze udział w sumie 123 uczestników, wyłonionych na podstawie wcześniejszych eliminacji – etapu szkolnego , w którym wzięło udział prawie 30 000 uczniów z 1450 szkół ponadgimnazjalnych w kraju oraz etapu diecezjalnego , na podstawie którego z każdej diecezji zakwalifikowano 3 osoby z najwyższymi wynikami.

W pierwszym dniu pobytu w Niepokalanowie, finaliści wezmą udział w nabożeństwie Słowa, po którym przystąpią do testu. Na podstawie części pisemnej zostanie wyłonionych 7 osób z największą ilością punktów, awansujących do części ustnej, która zadecyduje o ostatecznych wynikach tegorocznej edycji. W teście przygotowano 45 pytań z zakresu Ksiąg Królewskich (1 i 2) oraz Ewangelii wg św. Marka, za które można otrzymać maksymalnie 90 pkt. Część ustna będzie przebiegała zgodnie z odrębnym regulaminem, który mówi, że uczestnicy odpowiadają na kolejno losowane zestawy pytań bezpośrednio przed komisją konkursową. Dla sprawiedliwej weryfikacji ich wiedzy, korzysta się ze specjalnego urządzenia, wyposażonego w słuchawki dla uczestników – tak by mogli odpowiadać na te same pytania.

Uroczystej mszy świętej w drugim dniu pobytu w Niepokalanowie, o godz. 11.00, będzie przewodniczył ks. bp Rafał Markowski, zaś do jej koncelebrowania zaproszeni są wszyscy kapłani związani z Konkursem Biblijnym.

Obecność młodych biblistów i ich katechetów w Niepokalanowie, ubogaci występ rockowego zespołu chrześcijańskiego Fragua. Grupie, która swe początki ma we Wrocławiu lideruje, od 2011 roku, o. Marcin ‘Koval’ Kowalewski CFM (klaretyn). Utwory “Nie jest tak”, “Jesteś większy”, “Symeon”,  “Wolność”, “Zaśpiewajcie Panu” i Pomyśl” udostępnione są na Youtube.pl: Fragua

Fundatorami nagród głównych w tegorocznym Konkursie są: firma Grupa Inco S.A. oraz Biuro Podróży Novum Travel.

Marcin Kluczyński/kw

© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej