Młodzi bibliści u bł. ks. Jerzego

2014/4/17

Kim był Józef z Arymatei? W którym mieście odbywała się uczta, podczas której kobieta namaściła Jezusowi głowę olejkiem nardowym? Jak miała na imię matka Ochozjasza, króla Judy? Kto służył Jezusowi na pustyni podczas kuszenia przez szatana? Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy etapu diecezjalnego XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

W tym roku zakresem merytorycznym Konkursu jest 1 i 2 Księga Królewska oraz Ewangelia wg św. Marka wraz ze wstępami, przypisami, komentarzami oraz słowniczkiem w najnowszym przekładzie z języków oryginalnych, wydanym przez Edycję Świętego Pawła w 2009 roku.

Uczniowie z archidiecezji warszawskiej rozpoczęli konkursowe zmagania Mszą św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, u grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie w auli Domu Pielgrzyma AMICUS odbyła się część pisemna Konkursu. W czasie przerwy, podczas której sprawdzane były prace, uczestnicy zwiedzili Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajdujące się w podziemiach kościoła.

Po wręczeniu dyplomów i nagród dla wszystkich uczestników Konkursu oraz podziękowań dla katechetów, rozpoczęła się część ustna, do której przeszło siedmioro najlepszych uczniów. Odpowiedzi oceniała komisja, w skład której weszli: ks. dr Andrzej Tulej, przewodniczący komisji, ks. dr Marek Przybylski, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, ks. dr Michał Dubicki i p. Magdalena Bugajewska. Najlepsze wyniki, dzięki którym awansowali do finału ogólnopolskiego, osiągnęli: Aleksandra Mordzelewska, Maksymilian Hau i Magdalena Jaworska. W nagrodę każde z nich otrzymało m. in. unikalną Biblię warszawsko-praską z komentarzami bł. Jana Pawła II, wydaną w marcu br. przez Wydawnictwo M.

Wszyscy uczestnicy etapu diecezjalnego XVIII OKWB zakończyli konkursowe zmagania z satysfakcją, ponieważ – jak zgodnie podkreślali – nie miejsce, które zajęli, jest istotne, ale fakt, że uczynili z Pisma Świętego Księgę Życia.

Łukasz Krzysztofka

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OKWB #warszawa
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej