OKWB w Oratorium Księży Filipinów w Radomiu

2014/04/15

100 uczniów z 37 szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział 9 kwietnia w radomskim diecezjalnym etapie XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Radomiu przygotowywanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Gospodarzem zmagań było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu.

Tematyka tegorocznej edycji konkursu obejmowała 1 i 2 Księgę Królewską oraz Ewangelię św. Marka.

– Poszczególne etapy konkursu odbywają się równolegle w całej Polsce. Dzięki temu wszyscy mają takie same szanse, a wyniki są porównywalne dla różnych diecezji – powiedziała Jolanta Kucharska z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest głównym organizatorem konkursu.

Po rozwiązaniu testu siedmiu najlepszych uczniów odpowiadało na pytania komisji konkursowej, w skład której wchodzili.: ks. bp dr Adam Odzimek, ks. dr Jacek Kucharski, ks. Mirosław Prasek (dyr. radomskiego liceum katolickiego) oraz katecheci. Zwycięzcami zostali: Michalina Luśtyk (Zespół Szkół nr 2 w Kozienicach), Mateusz Trzaska (III LO w Radomiu) oraz Maria Kaszuba (IV LO w Radomiu). Wśród finalistów diecezjalnej edycji znaleźli się ponadto: Karol Bracik (I LO w Starachowicach), Paweł Jaworski (IV LO w Radomiu), Piotr Wilk (Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu) oraz Daria Kamińska (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Radomiu). Wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali cenne nagrody ufundowane przez sponsorów. Finaliści i ich opiekunowie wezmą udział w „Spotkaniach Młodych z Biblią” w Częstochowie w dniach 13-14 maja.

Zadowolenia z frekwencji nie kryje diecezjalny asystent kościelny „Civitas Christiana” ks. Marcin Rogala.

– Z dokumentów wynika, że jest znaczny wzrost zainteresowania. W szkolnym etapie konkursu wzięło udział ponad 900 uczniów z 42 szkół w całej diecezji, czyli wyraźnie więcej niż w ubiegłych latach – podkreśla ks. Rogala.

Pełen optymizmu jest także ks. bp Adam Odzimek.

– To jest wielkie święto dla nas wszystkich. Tak dużo młodych ludzi wczytujących się w Pismo Święte napawa wielką radością. Tym bardziej, że w gościnnych murach księży filipinów spotkanie było nie tylko rywalizacją o miejsce, ale także wspólnotą osób poznających i przeżywających Tajemnicę Zbawienia – podkreślił bp Odzimek.

Finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbędzie się 2 i 3 czerwca w Niepokalanowie.

Mirosław Wąsik

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#konkurs biblijny #Radom
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej