Natalia Dąbrowska: Komunia Święta do ust i na kolanach

2020/10/1
eucharist 1591663 1920

Czas pandemii koronawirusa w Kościele jest przyczyną wyraźnie odczuwalną nie tylko przez biskupów, kapłanów, ale także i samych wiernych. Jeszcze kilkanaście tygodni temu Kościoły podczas szczytu panicznego lęku przez zarażeniem się, udzielały zwolnienia dla wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego od obowiązujących przepisów prawa kościelnego, co sprawiło opustoszenie świątyń. Tradycyjne Msze Święte zamieniono wtedy na transmisję w telewizji czy odsłuch radiowy, a dziś nieliczni powrócili do świątyń.

Sięgając do pięciu przykazań kościelnych wyraźnie tam widzimy, że "w niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych" oraz mocne podkreślenie w piątym przykazaniu: "troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła." Jak wspomina Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński w rozmowie z Naszym Dziennikiem jest to wołanie jako stały element formacji, który przybiera rozmaitą strukturę, rozpoczynając od ponownej zachęty wiernych, kończąc na remiscencji o posłannictwie każdego katolika jakim jest m.in. udział w Nabożeństwie Mszy Świętej. 

Pandemiczne zatrzymanie wiernych w domach obecnie jest problemem podczas udzielania Komunii Świętej. W wielu Kościołach pojawiła się w tym czasie "moda" na przyjmowanie Komunii Świętej na dłonie. Arcybiskup Metropolita mocno podkreśla: "Pan Jezus ma najwyższe prawo, aby zostać przyjętym tak, jak należy - na kolanach i do ust, a nie na ręce. To Nasz Zbawiciel - oddajmy mu cześć i chwałę". Jednym z fundamentalnych praw wiernego w kościele podczas Liturgii jest przyjmowanie Komunii Świętej w sposób tradycyjny. Hierarcha dodaje: "mówi ci serce, że Komunia Święta powinna być przyjmowana na kolanach, bo to Nasz Chrystus, Pan- to klękaj! Jeśli stan zdrowia wiernego na to pozwala, to nikt nie ma prawa tego zakazać"

W dokumentach Kościoła Katolickiego mówiących o Komunii Świętej wyraźnie podkreślana jest postawa tradycyjna. Czytając Ewangelię możemy zauważyć, że Jezus powiedział do apostołów "Bierzcie i jedzcie", a nie pozwólcie się karmić. Pan Jezus nie zaraża - On uzdrawia. Katechizm Kościoła Katolickiego zasadniczo mówi o tym, że Komunie Świętą mamy przyjmować w sposób godny, z czystym sercem, natomiast nie mówi o technicznej formie, sposobie jej przyjmowania.

 

zdjęcie:pixabay

/nd

Natalia Dabrowska 2

Natalia Dąbrowska

Doradca rodzinny, mediator, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Kościół #Dzięga #Komunia św. #komunia #szacunek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej