WYDARZENIA – 11-2006

2013/01/12

ŚWIAT:

Krytyka Rosji w Lahti

W fińskim Lahti odbył się szczyt Rosja – Unia Europejska. Francuzi zabiegali, by spotkanie było świętem „przyjaźni między UE a Rosją” i by nie denerwować Władimira Putina. Kilka dni po szczycie prasa ujawniła jednak, że podczas uroczystej kolacji za zamkniętymi drzwiami przywódcy Polski, Łotwy, Danii i Szwecji oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Joseph Borrell mieli odwagę skrytykować Putina.

Rosyjski prezydent był pytany m.in. o sytuację w Czeczeni i Gruzji oraz o zabójstwo dziennikarki Anny Politkowskiej. Przewodniczący Borrell oświadczył, że UE nie przehandluje praw człowieka za energię. Z kolei Lech Kaczyński mówił o Gruzji, skrytykował projekt budowy gazociągu północnego i dodał, że jeśli Europa ma współpracować z Rosją, niezbędne jest, by partnerów łączyła „wspólnota wartości”. Prezydent Kaczyński oraz premierzy Łotwy, Danii i Szwecji zostali zaliczeni nawet przez lewicowy francuski dziennik „Liberation” do grona unijnych przywódców, którzy „uratowali honor Europy”.

Francja: ludobójsto Ormian

Mimo ostrych protestów Turcji, francuscy parlamentarzyści przyjęli ustawę, która wprowadza kary za negowanie ludobójstwa Ormian w 1915 r. podczas rozpadu Imperium Ottomańskiego. Kara jest identyczna jak w przypadku tzw. kłamstwa oświęcimskiego: do roku więzienia i 45 tys. euro grzywny.

Ankara od początku odrzuca oskarżenia o wymordowanie ok. 1,5 mln Ormian twierdząc, że nie było to ludobójstwo, ale część frontu I wojny światowej, gdy Ormianie sprzymierzyli się z Rosjanami. Tymczasem prezydent Francji Jacques Chirac stwierdził, że Turcja będzie mogła wejść do Unii Europejskiej tylko wtedy, jeśli przyzna się do ludobójstwa Ormian.

Czy zamach stanu w Phenianie?

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie nałożyła pełne sankcje na Koreę Płn. To kara za przeprowadzenie podziemnej próby nuklearnej. USA przekonały do rezolucji Rosjan i Chiny – kraje tradycyjnie przychylne Phenianowi. Komunistyczne władze w Pekinie – zdaniem obserwatorów – szukają nawet własnego sposobu na rozwiązanie koreańskiego kryzysu. Mówi się, że Pekin rozważa przeprowadzenie zamachu stanu w Korei Płn., podobnego do rewolucji w Rumunii w 1989 r.

Z kolei amerykańscy analitycy przewidują, że wybuch nuklearny, przeprowadzony przez Phenian, może oznaczać śmierć Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej. Z czasem mogą podjąć jej produkcję: Japonia, Korea Płd., Iran, Arabia Saudyjska, Egipt, Syria, a także Turcja.

Wielka Brytania: ofensywa islamu

Coraz więcej Brytyjczyków uważa, że muzułmanie przybyli z krajów islamskich przekraczają granicę tolerancji. Równocześnie przyznają, że brytyjska polityka wielokulturowości, czyli nieingerowania władz w życie społeczności religijnych i etnicznych, doprowadziła do wielu wynaturzeń. Np. coraz częściej władze przymykają oczy na praktykowane przez przybyszów ze świata arabskiego wielożeństwo. Nagminne noszenie czarczafu to – zdaniem Brytyjczyków – część kultury wrogiej równości kobiet w nowoczesnym społeczeństwie.

Fakty te powodują coraz ostrzejszą reakcję rdzennych Brytyjczyków, którzy domagają się narodowej debaty na ten temat.

FBI mam Mazura

Biznesmen podejrzany o zlecenie zabójstwa gen. Papały został zatrzymany przez agentów Federalnego Biura Śledczego w Chicago. Z wniosku amerykańskiego prokuratora o aresztowaniu Mazura wynika, że za morderstwem głównego komendanta policji, „stoją wysoko postawione osoby” w strukturach polskich władz biorące udział w przemycie narkotyków przez wschodnią granicę – o czym wiedział generał. O wydanie Polsce podejrzanego zadecyduje amerykański sąd.

POLSKA:

Preyzdent ujawni agentów

Fot. Artur Stelmasiak

Prezydent Lech Kaczyński wysłał do Sejmu projekt ustawy zezwalający m.in., na odtajnienie nazwisk dziennikarzy, którzy byli agentami WSI. – To ja będę decydował, kto z agentów będzie ujawniony. Jestem zdecydowany na odtajnienie agentury, choć ogarnia mnie lęk.

PO i SLD chcą, by ujawnieniem agentów zajął się sąd, co oczywiście może nastąpić po miesiącach.

Nowy Kodeks Honorowy Żołnierzy

Zgromadzenie Mężów Zaufania Sił Zbrojnych uchwaliło nowy Kodeks Honorowy Żołnierza Zawodowego Wojska Polskiego. Twórcy kodeksu wzorowali się na słynnym przedwojennym kodeksie Władysława Boziewicza, ale nie jest tak rygorystyczny jak tamten.

Honorowy żołnierz nie zdradza żony, nie pije na umór; ma być wzorem dla innych: odważny, uczciwy, moralnie bez zarzutu.

Przyjmując dokument minister obrony narodowej Radosław Sikorski powiedział: – Kodeks Honorowy jest wyrazem dążenia do tego, by żołnierz polski nawiązywał do nieśmiertelnych wartości: odwagi, honoru, rycerskości wobec słabszych, do tego, co w historii oręża polskiego jest najlepsze.

Prawda historyczna „Medalionów”

Czteroletnie śledztwo IPN potwierdziło historię opisaną przez Zofię Nałkowską w „Medalionach”. W czasie wojny w Instytucie Anatomii Akademii Medycznej w Gdańsku produkowano mydło z ludzkiego tłuszczu. Wiemy o co najmniej kilkudziesięciu kilogramach, ale nie można udowodnić produkcji masowej. Dowody obciążają zagorzałego nazistę Rudolfa Spannera, szefa Instytutu Anatomii.

Zdaniem Witolda Kuleszy, dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, działalność Spannera stanowi jedno z najczarniejszych kart II wojny światowej.

KOŚCIÓŁ:

Powstała Komisja Historyczna Episkopatu

Episkopat powołał Komisję Historyczną, która zajmie się badaniem działań Służb Bezpieczeństwa PRL wobec duchownych. Na ostatniej konferencji plenarnej Episkopatu biskupi ustalili, że Komisja opracuje publikację naukową na ten temat. Jak mówił abp Michalik: – Kościół jest całym sercem za lustracją, ale nie można przy tym łamać prawa, dobrego imienia oraz praw ogólnoludzkich. Episkopat obradował też nad sytuacją rodziny, duszpasterstwem młodzieży. Powołana została Rada ds. Młodzieży, której zadaniem będzie analiza i diagnoza sytuacji młodych.

Fot. episkopat: Artur Stelmasiak

Budapeszt: Prymas dziękuje Polakom

– Dziękuję Polsce za pomoc okazaną w 56 roku, gdy czuliśmy się sami i stłamszeni – powiedział Prymas Węgier kard. Péter Erdö. W Budapeszcie trwały obchody 50. rocznicy powstania węgierskiego, krwawo stłumionego przez wojsko radzieckie. Pół wieku temu Polska okazała największą pomoc ofiarom węgierskiej rewolucji.W wywiadzie dla Polskiego Radia Prymas Węgier powiedział, że rocznica wybuchu powstania 56 roku budzi w narodzie uczucia wdzięczności, solidarności i braterstwa w stosunku do Polaków. – Pamiętamy, że powstanie w Budapeszcie wybuchło w związku z wydarzeniami jakie miały miejsce w Poznaniu – podkreślił kard. Péter Erdö. Hierarcha dodał, że ten niewielki węgierski naród ze specyficznym językiem został tragicznie doświadczony. – Najechała na nas ogromna siła ze Wschodu. Czuliśmy się samotni. I wtedy przyszła olbrzymia pomoc z Polski – wielka ilość krwi i odzieży – przypomniał Prymas Węgier.

Kard. Dziwisz objął swój kosciół tytularny w Rzymie

Kardynał Stanisław Dziwisz objął przyznany mu przez Benedykta XVI jako kościół tytularny świątynię Santa Maria del Popolo w Rzymie. Zgodnie z tradycją każdy purpurat otrzymuje wraz z godnością kardynalską jeden z rzymskich kościołów. Rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. Robert Nęcek tłumaczy, że uroczystość jest oficjalnym zakończeniem objęcia urzędu kardynalskiego przez kard. Dziwisza. – Pierwszą częścią objęcia urzędu metropolity i jednocześnie kardynała jest tzw. ingres do miasta, w którym ten urząd się sprawuje – mówi ks. Nęcek. – Druga część to ingres do kościoła, który jest przypisany każdemu biskupowi z nadania Ojca Świętego – dodaje. Godność kardynalską, wraz z tytułem prezbitera kościoła Santa Maria del Popolo, osobisty sekretarz Jana Pawła II otrzymał na pierwszym konsystorzu Benedykta XVI w marcu 2006 r. Ingres kardynalski do katedry na Wawelu odbył się 1 kwietnia tego roku.

Polak biskupem na Ukrainie

Benedykt XVI mianował 21 października ks. Jana Niemca – kapłana diecezji rzeszowskiej – biskupem pomocniczym łacińskiej diecezji kamienieckopodolskiej na Ukrainie. Dotychczas był on rektorem Wyższego Seminarum Duchownego w Gródku Podolskim. Będzie on wspierał w posłudze duszpasterskiej biskupa tej rozległej diecezji Leonida Maksymiliana Dubrawskiego OFM, który kieruje nią od 4 maja 2002 r.

Vittori Messori zachęca do lektury przemówień papieskich

Kościół stał się największą ostoją rozumu – uważa Vittorio Messori, powołując się na dwa ważne przemówienia Benedykta XVI z ostatnich dni. Na łamach „Corriere della Sera” włoski pisarz katolicki zachęca do uważnego wczytania się w teksty, które Papież wygłosił 12 października na Kongresie Kościoła Włoskiego w Weronie i w dwa dni później na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W obu przemówieniach Ojciec Święty mówił o kryzysie współczesnej kultury i zagrożeniach, jakie niesie oddalanie się Zachodu od chrześcijaństwa.

Zmarła siostra Płaska

Fot. archiwum ss. Urszulnek

Siostra Jana Płaska, urszulanka szara zmarła 21 października, w wieku 96 lat. To człowiek – legenda. Kilkadziesiąt lat swego życia, z oddaniem pracowała w Wydziale Katechetycznym Kurii w Warszawie oraz przy szerzeniu kultu ks. Jerzego Popiełuszki. Razem z bp. Edwardem Materskim pisała podręczniki do nauczania religii, zajmowała się działalnością wydawniczą.

Bp Ozorowski metropolitą białostockim

Fot. www.episkopat.pl

Papież Benedykt XVI mianował 21 października bp. Edwarda Ozorowskiego arcybiskupem metropolitą białostockim. Dotychczas 65-letni abp Ozorowski był biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej.

Nowy metropolita białostocki abp Edward Ozorowski ma 65 lat, od 42 lat jest księdzem, od 27 biskupem. Jest profesorem zwyczajnym nauk teologicznych, członkiem Komisji Nauki Wiary oraz Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Zakopane:
Krzyż na Giewoncie ma 105 lat

Żelazny krzyż na Giewoncie wymaga pilnego remontu – dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego zleciła już fachowe badania przygotowawcze. Wzniesiony przed 105 laty przez mieszkańców Zakopanego, krzyż stał się miejscem docelowym pielgrzymek oraz wypraw turystycznych.

Inicjatorem wzniesienia krzyża był ówczesny proboszcz Zakopanego ks. Kazimierz Kaszlewski. Od tego czasu krzyż stał się najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego Zakopanego, wykorzystywanym w licznych fotografiach i na pocztówkach.

Jan Paweł II mówił o tym krzyżu: „Ten krzyż na Giewoncie jest jakby zwieńczeniem wielkiej Świątyni Tatr, Świątyni Podhala, a poniekąd to i Świątyni całej naszej Ojczyzny. Ten Krzyż i te świątynie ja noszę w pamięci i w sercu. Nigdy ich już z pamięci i z serca nie stracę, bom tak bardzo wrósł w tę ziemię, w te góry i w tych ludzi”.

Zdjęcie na okładce: Tomasz Gołąb

Artykuł ukazał się w numerze 11/2006.

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej