Bieżąca relacja: Finał XIX Konkursu Biblijnego

2015/6/1

Specjalnie dla użytkowników serwisu e-civitas.pl publikujemy bieżącą relację z przebiegu kolejnych punktów programu finału XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbywa się 1 i 2 czerwca br. w Niepokalanowie. Do ostatecznych eliminacji zakwalifikowało się 119 zwycięzców wcześniejszych etapów – szkolnego i diecezjalnego. Zostali oni wyłonieni z prawie 30 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych zgłoszonych do konkursu.

Logo civitas miesiecznik_small
2.06.2015   14:45 Do ścisłego finału – części ustnej zakwalifikowało się siedmioro uczestników, którzy musieli zmagać się ze specjalnie przygotowanymi na ten etap pytaniami dotyczącymi tegorocznego zakresu – Księgi Jonasza, Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich. Najlepszym ich znawcą okazał się Andrzej Grabiec z arch. krakowskiej. Obok niego na konkursowym podium stanęli Kamila Bochnak z diecezji rzeszowskiej i Kinga Pałyga z arch. częstochowskiej. Pozostałe miejsca zajęli kolejno: Maria Kaszuba z diec. radomskiej, Agnieszka Kowalik z diec. sandomierskiej, Dominik Szura z diec. rzeszowskiej i Michał Demski z diec. pelplińskiej.
Laureaci otrzymali indeksy na 14 kierunków studiów, takich jak: teologia, historia, filozofia, ale także dziennikarstwo i komunikacja społeczna, socjologia czy politologia, których fundatorami jest 11 renomowanych uczelni wyższych, w tym Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Białostocki.
Ponadto, trzy pierwsze miejsca premiowane były pielgrzymkami do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna, które otrzymali także katecheci zwycięzców. Fundatorami głównych nagród w Konkursie były Grupa Inco S.A., Biuro Turystyki i Transportu Novum Travel z Więcborka oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Logo civitas miesiecznik_small
2.06.2015   11:30 W niepokalanowskiej Bazylice pw. NMP Wszechpośredniczki Łask celebrowana jest Msza św. w intencji uczestników i osób związanych z dziełem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Eucharystia jest sprawowana pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Wróbla (KUL), celebrowana z udziałem księży związanych z Konkursem. – Gdy tutaj jesteśmy, tworząc wspólnotę osób zafascynowanych Pismem Świętym, razem uczymy się prawdziwej mądrości, która nie jest odkrywaniem litery, ale odkrywaniem Ducha w naszym życiu osobistym i społecznym – powiedział w kazaniu biblista.

Logo civitas miesiecznik_small
2.06.2015   10:00 Uczestnicy finału Konkursu Biblijnego drugi dzień eliminacji rozpoczynają od zwiedzania Niepokalanowa – franciszkańskiego klasztoru, sanktuarium założonego w sierpniu 1927 roku przez św. Maksymiliana Kolbe, ofiarowanego  Matce Bożej jako “Gród Maryi”. Wkrótce po utworzeniu, stał się największym męskim klasztorem na świecie. Na terenie Niepokalanowa znajduje się muzeum poświęcone świętemu, wydawnictwo ojców franciszkanów, w którym drukowany jest do dziś miesięcznik Rycerz Niepokalanej, także utworzony przez p. Kolbe, oraz jedyna na świecie straż pożarna w habitach – jej załoga składa się z zakonników, którzy do dziś służą lokalnej społeczności w chwilach zagrożenia.

Logo civitas miesiecznik_small
1.06.2015   23:20 Dobiegł końca pierwszy dzień finału XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zakończył się on wspólną modlitwą apelową z rozważaniem gwardiana Niepokalanowa, o. Mirosława Bartosa OFMConv. Na koniec księża związani z konkursem w różnych diecezjach udzielili wszystkim błogosławieństwa. Na placu przed Bazyliką NMP Wszechpośredniczki Łask rozbrzmiewała pieśń umiłowana przez św. Jana Pawła II – Barka.

Logo civitas miesiecznik_small
1.06.2015   19:30 Po części pisemnej finału Konkursu młodzi spotkali się na wyjątkowym koncercie Michała Kaczora – muzyka i podróżnika po miejscach świętych, rekonstruktora instrumentów, o których dowiadujemy się w Biblii.

1.06.2015   16:35Logo civitas miesiecznik_small W auli św. Bonawentury w Niepokalanowie finaliści XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przystąpili do pierwszych eliminacji – części pisemnej, na podstawie której komisja wyłoni siedmioro najlepszych znawców zakresu konkursowego; Księgi Jonasza, Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich. To oni wezmą udział w ścisłym finale.
1.06.2015   16:15Logo civitas miesiecznik_small Za nami nabożeństwo słowa Bożego, które w kaplicy św. Maksymiliana celebrował wśród finalistów XIX Konkursu Biblijnego ks. dr Mirosław Jasiński. Duchowny wyraził swą radość z obecności wśród młodych z całej Polski, tak mocno rozmiłowanych w słowie Bożym. – Chcę razem z wami zatrzymać się nad tym Słowem, byśmy nie tyle nauką, co wypełnianiem woli Bożej, przyczyniali się do przemiany tego świata – wyznał kapłan. W homilii ks. Jasiński odniósł się do przeżywanego obecnie w Kościele roku duszpasterskiego, który przebiega pod hasłem Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. – Nawrócenia, ciągłego nawracania się, wszyscy potrzebujemy – stwierdził i zaznaczył, że im bliżej jesteśmy Boga, tym bardziej potrzeba nam nawracania, bo widzimy, jaki jest Bóg. Tak więc my, finaliści Konkursu Biblijnego, którzy jesteśmy najlepszymi z najlepszych w tym konkursie, potrzebujemy nawrócenia – zapewnił kapłan.
1.06.2015   13:20 Logo civitas miesiecznik_smallDo Niepokalanowa przybyli już niemal wszyscy finaliści XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Dziś 120 reprezentantów każdej z polskich diecezji przystąpi do pierwszych eliminacji, na które złoży się część pisemna.
Jeszcze przed testem, uczestnicy wraz z katechetami wezmą udział w nabożeństwie słowa Bożego, które o godz. 14.30 będzie celebrował w kaplicy św. Maksymiliana ks. dr Mirosław Jasiński.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #OKWB #XIX Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej