Wezwani do budowania “Civitas Christiana”

2015/2/10

Sobota 10 stycznia br. na długo zapisze się w pamięci członków i sympatyków Oddziału Okręgowego w Łodzi. Tego dnia bowiem rozpoczął się dla nas wyjątkowy czas obecności relikwii św. Jana Pawła II, które przez cały rok będą peregrynowały w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”.

peregrynacja ŁódźUroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Łodzi. Wszystkich zebranych w kościele, na czele z Przewodniczącym Stowarzyszenia Tomaszem Nakielskim i Wiceprzewodniczącym Rady Głównej Sławomirem Józefiakiem, powitał proboszcz parafii, ksiądz kanonik Edward Półtorak, który krótko nawiązał do swoich spotkań ze św. Janem Pawłem II, a także wyraził radość z faktu podjęcia przez Stowarzyszenie inicjatywy peregrynacji relikwii wielkiego papieża Polaka.

Eucharystia jest centrum życia każdego chrześcijanina – przypomniał w kazaniu ks. prof. dr hab. Stanisław Skobel, który zwrócił tym samym uwagę na fakt, iż uświęcamy się zawsze, ilekroć mamy udział w Uczcie Chrystusa, nie zaś oddając cześć relikwiom Jego świętych, które jednak pozostają dla nas symbolem ich obcowania – tak jak peregrynująca w „Civitas Christiana” relikwia Jana Pawła II.

Po refleksji nad aktualną sytuacją Kościoła w Polsce i w Europie, w tym niepokojących wydarzeń we Francji, ks. prof. Skobel pochylił się nad tajemnicą Wcielenia, akcentując ją jako tajemnicę miłości, przyjęcia człowieka takim, jakim jest. Zwrócił nam również uwagę na nauczanie papieża Franciszka, który tak pięknie kontynuuje dzieło papieża Polaka. Słowa Ojca Świętego: „Być chrześcijaninem to być przede wszystkim przyzwoitym człowiekiem”, powinny nam towarzyszyć w codzienności naszego życia i budowania królestwa Bożego. Jako „Civitas Christiana” mamy składać świadectwo życia we wspólnocie Kościoła oraz wewnątrz samego Stowarzyszenia, przyjmując z pełną odpowiedzialnością dziedzictwo przekazane nam przez Jana Pawła II. – To nie przypadek, że w tak wyjątkowym dniu odbywa się Walne Zabranie, podczas którego mają zapadać wybory decydujące o przyszłości Oddziału Okręgowego w Łodzi – zauważył ksiądz asystent.

Nakielski na peregrynacjiPrzez pośrednictwo św. Jana Pawła II w modlitwie wiernych zawierzono całą naszą wspólnotę opiece Bożej, prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich członków. Po Mszy świętej nastąpiła modlitwa w intencji Stowarzyszenia i losów naszej ojczyzny. Wszyscy zgromadzeni modlili się również o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – co jest główną intencją całej peregrynacji.

Swoją refleksją podzielił się także Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski, który podkreślił wagę słów wypowiedzianych w kazaniu, mianowicie, że Eucharystia istotnie ma być w centrum naszego życia i to ona stanowi istotę dzisiejszego spotkania. Relikwie mają nam jedynie pomagać doświadczyć bliskiej obecności papieża Jana Pawła II, szczególnie skłaniać do zgłębiania jego nauczania i wcielania go w naszym życiu, ale w centrum pozostaje osobiste spotkanie z Jezusem, ukrytym pod postacią chleba.

Przewodniczący wyjaśnił, że peregrynacja relikwii Jana Pawła II w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” ma trzy wymiary: pierwszy to poczucie Eucharystycznej Wspólnoty w Stowarzyszeniu, następne to: manifestacja przywiązania do postaci i nauczania św. Jana Pawła  II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz akcentowanie faktu tworzenia jednej wielkiej wspólnoty i poczucia jedności z nią.

wierni peregrynacjaPrzewodniczący wyraził swoją radość, że jako ludzie wierzący właśnie w Eucharystii szukamy inspiracji do działania w Stowarzyszeniu. Naszymi drogowskazami staje się nauczanie dwóch wielkich Polaków – Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Cele, kierunki działania i misja naszego Stowarzyszenia doskonale wpisują się w ich nauczanie oraz troskę o rozwój życia społecznego. Słowa, dla nas sztandarowe, wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II: „Budujcie civitas christiana”, stają się nie tylko mottem, ale zadaniem do podjęcia przez każdego z nas. Powołując się na słowa Ojca Świętego: „Nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie heroiczna wiara oraz posługa biskupia i prymasowska Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, widzimy, jak bardzo były złączone ich losy. Dlatego właśnie przez pośrednictwo Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia powinniśmy nieustannie zawierzać losy naszego Stowarzyszenia Bogu – zauważył Przewodniczący, który podkreślił również, że zaledwie dwa stowarzyszenia w Polsce otrzymały dotąd relikwie tego świętego, więc jest to dla nas ogromne wyróżnienie, a co za tym idzie – zadanie do wykonania, by jako Stowarzyszenie jeszcze bardziej uczynić drogę posługi tych Wielkich Polaków i Pasterzy Kościoła swoją osobistą drogą – zachęcił Tomasz Nakielski.

Wyrazem umiłowania osoby Ojca Świętego Jana Pawła II i niejako wyrazem gotowości podjęcia jego wyzwania: „Budujcie civitas christiana”, było ucałowanie relikwii papieża Polaka.

Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich uczestników tego niezwykłego wydarzenia, pisząc, że słowa usłyszane w czasie kazania ks. prof. Skobla i przemówienia Przewodniczącego naszego Stowarzyszenia stają się inspiracją do działania i poszukiwania własnych możliwości troski o dobro Kościoła, ojczyzny i stanowienia wspólnoty „Civitas Christiana”. Niech to spotkanie stanie się zaczynem odnowy duchowej, głębokiego nawrócenia w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym.

Renata Czaja

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Paweł II #Łódź #relikwie
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej